Nyheter

Stöld i lastbil – tjuv slog till i natt

Nyheter I natt slog en eller flera tjuvar till och gjorde inbrott i en lastbil som stod parkerad på en rastplats vid Stigamo.

I natt, eller tidigt i morse för klockan var strax efter 03, så larmade en lastbilschaufför polisen. En eller flera tjuvar – oklart i nuläget – hade brutit sig in i chaufförens lastbil och stulit saker från hans släp. Det här var vid en rastplats vid E4 vid Stigamo i Vaggeryds kommun. Man hade tagit sig in genom att bryta plomberingen på kapellet och sedan stulit varor till ett okänt värde. Sen verkar tjuven eller tjuvarna ha smitit från platsen utan några spår för det finns ingen misstänkt gärningsperson än så länge.

En anmälan om stöld upprättas.

– De stulna varorna är elektronik. I skrivande stund är det oklart hur mycket och till vilket värde, berättar polisens presstalesperson Mats Pettersson under torsdagsförmiddagen.

Polisen larmades för inbrott i en lastbil i natt. Arkivbild: Per Bunnstad.

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *