Nyheter

Stororder till Ekets Uppåkra

Nyheter Hos Eket Groups i Skillingaryd har en stororder värd 100 miljoner kronor landat berättar koncernen på sin hemsida. – Vi har rätt bra medvind, säger vd:n Niclas Mårtensson.

Niclas Mårtensson, vd för Skillingaryd och koncernchef, berättar för oss om storordern; 

– Det är en helt ny kund för oss. Affären är på tre år och vi hoppas på en förlängning efter det. Affären gäller enbart Skillingaryd. Det känns jättebra. Vi har ett ganska bra tryck, vi anställer personal igen och vi har rätt bra medvind.

– I Skillingaryd gör vi rätt mycket investeringar i både maskiner och robotisering. I år investerar vi i Skillingaryd för 50 miljoner kronor. En del av investeringarna tryckte vi på knappen i går…, berättar Niclas Mårtensson till Skillingaryd.nu under fredagseftermiddagen.

Ordern har, enligt pressmeddelandet på hemsidan, ett bedömt ordervärde som överstiger 100 miljoner kronor.

”Avtalet är treårigt och med ny kund. Avtalet markerar ett viktigt steg i vår strategiska utveckling och innebär expansion av vår verksamhet i Skillingaryd, Ekets Uppåkra. I samband med detta kommer nya investeringar att genomföras och vi ser behov av att stärka organisationen med ytterligare kompetens” skriver koncernen på sin hemsida. 

Taggar

Dela


1 reaktion på Stororder till Ekets Uppåkra

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *