Uppdraget avslutat: Här ska nya simhallen placeras
Nyheter Vid gårdagens möte hos den parlamentariska simhallsgruppen beslutades om placeringen för den nya simhallen i Vaggeryd.
Simhallsbygget har varit en av socialdemokraternas stora frågor i partiet och man fick det inskrivet i sitt gemensamma avtal med moderaterna.
Omständigheterna har förändrats, folk har mått dåligt av att jobba i Skillingehus så det blev prioritet ett, men under gårdagens sammanträde i parlamentariska simhallsgruppen togs en ställning och uppdraget anses nu vara avslutat.
Kenth Williamsson (S), ordförande i kommunstyrelsen i parlamentariska simhallsgruppen, berättar:
– I den här parlamentariska gruppen har vi haft olika förslag och olika områden. Från början tittade vi på idrottsplatsen i Vaggeryd. Vi lämnade idrottsplatsförslaget tidigare i början av detta året. Nu hade vi möte i går, då har vi diskuterat olika förslag och vi har haft uppe fyra förslag nu. Bland annat gamla Götafors skola, Fenix, Yggen och Oden.
Odenområdet nytt förslag? Var ligger området?
– Där simhallen är nu och mot arbetsmarknadsenheten kan man säga. När vi hade möte i går så lyfte vi den här frågan och diskuterade den och tog ställning till en framtida placering för simhallen i Vaggeryd. På förra mötet slog vi fast att det området vid simhallen är inte aktuellt och att vi skulle göra en fördjupning i Oden-områden. Nu kommer frågan tillbaka och utredningen är klar. Dessutom så kom det från gruppen att man ville ha ytterligare ett kriterium som man ville ha med i bilden, som var att simhallen ska ha förutsättning att fungera som kommunens enda simhall. Det är helt enkelt för att det visar att antalet simhallar minskar och det är en aspekt vi ska tänka på. Den nya simhallen ska hålla i 50 år.
– Vi röstade om placering helt enkelt och då blev resultatet som så att alla partier utom moderaterna stod bakom parlamentariska gruppens förslag. Det innebär att över 80 procent av fullmäktiges ledamöter står bakom att Oden i Vaggeryd är kommande placering för nya simhallen. Det har varit ett par skäl som varit bärande för oss när det gäller den nya placeringen och det ena är att det är bra kommunikationer och nära stationen. På sikt blir det en simhall och då har elever lätt att ta sig till simhallen. Det sker förändringar i området som gör att vår bedömning att vi får utrymme. Vi har landat i det här förslaget och det innebär att kommunfullmäktiges uppdrag att en politiskt sammansatt har placering och nu är det uppdraget slutfört. Man kan också säga också att vi gick igenom lite att det är en simhall där det är en familjesimhall för barn och familj, inte äventyrsbad, och på det här mötet vi hade så gick vi också igenom och tillbaka och tittade på hur en simhall skulle se ut. Vi kopplade upp oss och tittade på en simhall i Filipstad som är ganska nybyggd och alla i gruppen fick se hur den såg ut, ritningar och verkligheten inne i simhallen och gruppen tyckte att det stämde väldigt bra med våra tankar kring nya simhallen. Det gör att gruppen känner sig trygg att vi har landat på en placering.
Vad händer nu?
– Det är ett större pussel och vi kommer inte investera i just lokalen som arbetsmarknadsenheten finns i nuläget.
Nu blev jag inte kallad till mötet men vart ska AME ta vägen eller är det Sintekfastigheten som skall köpas in? Tror ett nytt badhus ligger minst 5-10 år framåt i tiden, sedan får man väl hoppas man bygger med 8 banor så att bassängen kan delas av för olika verksamheter. Nästa fråga är ju hur länge Skillingaryds badhus ska vara kvar för man bör väl veta ungefär hur länge det är tänkt att ”leva”? Nu blir det nog bättre med en fungerande ventilation och nytt tak.
Suveränt val av plats! Verkligen ett smart och val ur många perspektiv. Centralt och tillgängligt, samtidigt som det möjliggör ett bättre nyttjande av den nu så tråkiga Oden-fastigheten. Märkligt att Moderaterna inte verkar stödja förslaget.