Vill ha cykelväg mellan Bondstorp och Månsarp
Nyheter I ett Vaggerydsförslag till kommunfullmäktige lämnade en boende i Gettrabo in förslag till politikerna angående cykelväg i hemtrakten.
Förslaget i sin helhet:
”Jag tycker det skulle vara bra med en cykelväg mellan Bondstorp och Månsarp. Många jobbar på Torsvik och det finns även en hel del barn som går i Månsarpsskolan utan möjlighet till skolskjuts. Det finns dessutom en hel del barn som har fritidsaktiviteter i Månsarp eller Norrahammar. Utifrån att det inte går någon buss skulle det ur en miljöaspekt vara väldigt bra om fler kunde välja att cykla istället för att ta bilen.
Vägen känns idag inte säker att cykla på få det är en hel del tung trafik och många bilar kör för fort och många sträckor har dålig sikt pga svängar”.
Kommunfullmäktige beslutade att skicka motionen till tekniska nämnden för beredning, beslut och delgivning.

Vill ha cykelväg mellan Bondstorp och Månsarp. Arkivbild.