Vuxenutbildning under lupp
Nyheter Skolinspektionen genomför en tematisk tillsyn av den kommunala vuxenutbildningen i Vaggeryd kommun under våren 2025.
Under våren 2025 genomför Skolinspektionen en tematisk tillsyn av huvudmannens och rektorns ansvar för att nationella prov används och genomförs i kurser med obligatoriska nationella prov inom kommunal vuxenutbildning (komvux) på gymnasial nivå. Vaggeryd är en av 30 kommuner som valts ut för denna tillsyn. Tillsynen avser utbildning som bedrivs i kommunens egen regi.
Vid den tematiska tillsynen bedömer myndigheten om huvudmannen uppfyller de krav som följer av författningarna beträffande användande och genomförande av obligatoriska nationella prov i kurser på gymnasial nivå inom kommunal vuxenutbildning.
”Inför inspektionen kommer vi efterfråga viss dokumentation och information som vi behöver för tillsynen. Tillsynen kommer omfatta intervju med rektorn, gruppintervju med lärare samt dokumentstudier. Ytterligare praktisk information om besöket kommer längre fram. Efter besöket kommer vi att sammanställa underlaget för våra bedömningar i en tjänsteanteckning. Ni får som huvudman ta del av tjänsteanteckningen och ges då också möjlighet att yttra er över den. Baserat på den information vi samlat in fattas sedan ett beslut. Om Skolinspektionen identifierar brister i arbetet kommer vi att ställa krav på att bristerna åtgärdas. Syftet är att på det viset bidra till utveckling av verksamheten. Tillsynen avslutas då bristen är åtgärdad”, skriver Skolinspektionen i mejlet till Vaggeryds kommun.