Bandy

Andra raka för Waggeryds IK

Bandy Waggeryds IK följde upp premiärsegern med en ny triumf när de stod emot Tranås Bois bandyklubb. Slutresultatet blev en 6–2-vinst för Waggeryd som nu ligger på en tredje plats i tabellen. Uppdaterad.

Arkivbild. Foto: Henrik Skoglund

– Det är självklart skönt med poäng men trots vinsten, så gör vi faktiskt inte någon speciellt bra match, säger tränaren Rasmus Rudolfsson.

– Vi inleder matchen bra med två snabba mål, men sen efter det så tappar vi matchen lite. Istället kommer vi upp i Tranås tempo och kommer aldrig riktigt fram. Sen lyckas vi ändå lösa det i slutändan, men i det stora hela så är det inte någon vidare match att hylla.

Målen gjordes av Anton Ljung (2), Victor Bäckdahl (2), Viktor Hjelm och Alexander Josephsson.

– Däremot gör våran målvakt Ludvig Seger, en bra match i målet, där han räddar ganska många bollar, så han får helt klart godkänt idag.

– Nu blir det två veckors träning och sen väntar ett hett derby innan vi går på lite ledighet, avslutar Rudolfsson.

Nästa match spelas mot Månsarps Idrottsförening på fredag, den 20 december.

 

Waggeryd IK:s kommande hemmamatcher:

Bandy

Lördag 29 november 15:00

Waggeryds IK - Fredriksberg

Vaggeryds IP bandy

Bandy

Söndag 07 december 15:00

Waggeryds IK - Öjaby

Vaggeryds IP bandy

Bandy

Fredag 26 december 13:15

Waggeryds IK - Tjust, Gamleby

Tjust

Andra artiklar i ämnet
LÄS MER:  Skillingaryds IS tog full pott i öppningsmatchen
LÄS MER:  Waggeryds IK hade svårt att hänga med
LÄS MER:  Sent avgörande sänkte Waggeryds IK

• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *