Fotboll

Aldin Basic lämnar IFK Värnamo

Uppdaterad 4 november, 2021 04:39 · Publicerad 5 mars, 2021 06:22

IFK Värnamo låter Aldin Basic gå till Skövde i division 1 för att han ska ska få mer speltid.

Aldin Basic. Foto: Tero Väisänen

Per Åstemo och klubb- och sportchef i Skövde AIK och ger en positiv ton av att man nu får Aldin till laget under hela 2021:

– Värnamo och Aldin hörde av sig till oss för några veckor sedan. Det är en kille vi mött och en spelare vi har haft koll på sedan tidigare. Nu behöver Aldin mer speltid och vi och Värnamo tror att Skövde kan vara rätt miljö för honom att fortsätta utvecklas. Sedan känns det bra att stärka truppen ytterligare till 21 spelare, vi vet med oss efter säsongen 2020 att det är en tuff säsong som kräver rotation på spelare, noterar Per Åstemo.

– Jag är väldigt glad över att få komma till Skövde, det är ett härlig gäng i laget och föreningen samt staden har gjort ett gott intryck på mig. Ska bli spännande att få ha Tobias som tränare och nu är det bara full gas som gäller säger Aldin Basic.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.