Fotboll

Festlig fredagsavslutning hos WIK

Fotboll Fredagens stora säsongsavslutning med Waggeryds IK i Folkets Hus blev en riktig succé. Omkring 135 spelare och ledare deltog.

Thea Lindgren Österholm och Alexander Niklasson fick Rune Nystrands hederspris.. Privatbild

Till middag serverades tacos till Waggeryds IK:s äldre flicklag och pojklag, och som traditionen bjuder delades träningspriser ut till samtliga lag.
– Kvällens konferencier Sandra Johnsson skötte allt utmärkt och höll ihop programmet väldigt bra, berättar Andreas Råvik i WIK.

Under kvällen arrangerades också en stor uppdragstävling, där lagen skickades ut på uppdrag runt om i byn. Under tiden passade ledarna på att umgås och ha en trevlig stund tillsammans. Tjejerna F 09/10 lyckades bäst med alla uppdrag.

Ett särskilt höjdpunkt under kvällen var att Rune Nystrands hederspris delades ut – för första gången sedan 2010. Årets mottagare blev Alexander Niklasson och Thea Lindgren Österholm, båda födda 2009.

– Alexander och Thea är två fantastiska förebilder både på och utanför planen. De är inte bara engagerade spelare i sina egna lag, utan fungerar också som extra ledare i andra lag och dömer ungdomsmatcher, noterar Andreas Råvik

Glädjen i idrotten, styrkan i gemenskapen och vikten av goda kamrater – det är värderingar som präglar deras engagemang och som speglar hela föreningens anda. Att tilldelas Rune Nystrands hederspris är därför ett erkännande av att man inte bara är en duktig spelare, utan också en inspirerande förebild för sina lagkamrater och för hela Waggeryds IK.

Under lördagen fortsätter klubben med tre andra avslutningar för fotbollsskolan, 5- och 7-manna lagen samt alla duktiga fotbollsledare.

Sandra Johnsson ledde avslutningen. Privatbild

Fredagens avslutning. Privatbild

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *