Fotboll

Svensk seger – tittarna förlorare

Fotboll Sverige lyckades besegra Polen i den andra gruppspelsmatchen i damernas EM.

Det blev 3–0 (1–0) – alla målen på nick –men de som inte har betal-tv-kanalen Viasport fick inte se matchen. Av radioreferatet kan man ändå dra slutsatsen att Sverige dominerade och tog en rättvis seger.

1–0 (28 minuter)kom genom Stina Blackstenius, 2–0 (52) genom Kosovare Asllani och 3–0 (78) med Lina Hurtig som målskytt. På tilläggstid var det nära 3–1 men polskorna blev utan mål.

Sverige är genom segern klar för kvartsfinal. Det är ändå en en gruppspelsmatch kvar och då står Tyskland för motståndet, ett lag som också är klar för kvartsfinal. Svensk seger eller oavgjort betyder gruppseger med Tyskland som tvåa. Vinner Tyskland så tar det landet hem förstaplatsen. Matchen spelas på lördag och även den gången på Viasat.

Det svenska landslaget i EM. Pressbild

Taggar

Dela


1 reaktion på Svensk seger – tittarna förlorare

Har man tv genom Vaggeryds Energi, antingen via fiber eller via kabel-tv om man bor i lägenhet så har man Viaplay Sport det vill säga den nya kanal som Viaplay skapat för att samla den sport som tidigare visats på TV 3, TV 6 och TV 10, gratis i standardutbudet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *