Fotboll

WIK spelade lika mot Assyriska IK

Fotboll Det blev 2–2 mellan Assyriska IK och WIK:s herrar.

Bild från tidigare match. Foto: Henrik Skoglund

– Det känns helt okej. Vi har ju börjat lite skakigt nu på försäsongen men de senaste två matcherna så har vi tagit jättestora steg framåt, säger tränaren Casper Malmkvist.

Tidigare i år så har WIK endast mött lag från lägre divisioner men idag mötte de Assyriska IK som de även kommer att möta i serien sedan.

– Vi kändes inte så chockade utan kunde spela med ett högre tempo och samtidigt ha roligt så det skötte vi bra. Assyriska är duktiga trots att de är nykomlingar men vi kommer absolut vara med i matchen även i  serien sedan när vi får lite spelare tillbaka som idag är skadade.

Målen gjordes av Anton Åkerhag och William Phil.

– Jag vill ge lite extra beröm till hela backlinjen idag, med Sebastian Nilsson. Filip Frisenette-Fich och Anton Åkerhag, avslutar Casper Malmkvist.

Nästa match är återigen en träningsmatch mot ett division fyra lag innan serien drar igång veckan därefter. Matchen spelas på lördag om en vecka mot Tidaholm och sedan väntar Dalstorp i premiären.

Waggeryd IK:s kommande hemmamatcher:

Fotboll

Lördag 26 april 16:00

WIK Herr - Borens IK

Vaggeryds IP

Fotboll

Lördag 10 maj 16:00

WIK Herr - Hemgårdarna

Vaggeryds IP

Andra artiklar i ämnet
LÄS MER:  ”Kommer inte ha 10-11 man bakom bollen”
LÄS MER:  Waggeryd kvitterade sent och tog poäng
LÄS MER:  Waggeryd förlorade i genrepet

• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *