Friidrott

Axelina uttagen till Finnkampen

Friidrott Axelina Johansson, 20, som är uppvuxen i Hagafors i Vaggeryds kommun är uttagen i det svenska landslaget till Finnkampen som avgörs i Tammerfors i Finland 5–6 september..

Ambitionen är att ha starkast möjliga lag för att ta hem en ny dubbelseger! Därför kommer dubbleringar att förekomma.
* Kriterium för uttagning är resultat gjorda under sommaren 2020 där resultat på OS i Tokyo, SM i Uppsala och EM i Paris kommer värderas högt liksom prestationer under augusti månad.
* Samtliga mästare/mästarinnor från SM i Uppsala den 14–16 augusti får plats i truppen. Uppdrag som ”reserv” kan förekomma.

Gren Uttagna
MÄN
100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
Thomas Jones 01 IFK Växjö
Zion Eriksson 02 Täby IS
200m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro
Erik Annerfalk 94 Ullevi FK
400m Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI
Emil Johansson 02 Turebergs FK
Kasper Kadestål 99 Malmö AI
800m Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
Erik Martinsson 96 Gefle IF
Felix Francois 90 Örgryte IS
1500m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
Suldan Hassan 98 Ullevi FK
Samuel Pihlström 01 Hälle IF
5000m Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
Jonathan Fridolfsson 92 Sävedalens AIK
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
10000m Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
vakant
3000mH Simon Sundström 98 IFK Lidingö
Emil Blomberg 92 Hässelby SK
Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
110m H Max Hrelja 98 Malmö AI
Marvin Tay 90 Spårvägens FK
Anton Levin 92 Malmö AI
400m H Oskar Edlund 02 Täby IS
Carl Bengtström 00 Örgryte IS
Johan Claeson 01 Linköpings GIF
Höjd Melwin Lycke Holm 04 Kils AIK
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
Emil Uhlin 00 Falu IK
Stav Carl Sténson 93 Hellas FK
Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
Gustav Magnusson 00 Tjalve IF Norrköping
Längd Thobias Montler 96 Malmö AI
Andreas Carlsson 95 IK Ymer
Andreas Otterling 86 IFK Lidingö
Tresteg Jesper Hellström 95 Hässelby SK
Isak Persson 95 Örgryte IS
Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI
Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF
Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Simon Pettersson 94 Hässelby SK
Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF
Slägga Ragnar Carlsson 00 Hässelby SK
Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
Ivar Moisander 00 Spårvägens FK
Spjut Kim Amb 90 Bålsta IK
Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
Esa Hiltunen 96 Ullevi FK
Trekamp Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
Marcus Nilsson 91 Högby IF
Andreas Gustafsson 97 Upsala IF
4x100m vakant
vakant
vakant
vakant
4x400m vakant
vakant
vakant
vakant
10000 m Perseus Karlström 90 Eskilstuna FI
Gång Remo Karlström 88 Eskilstuna FI
Christer Svensson 69 Växjö AIS

 

KVINNOR
100m Nikki Anderberg 02 Malmö AI
Daniella Busk 93 Malmö AI
Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
Lisa Lilja 96 Ullevi FK
Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
Sandra Knezevic 92 Hammarby IF
Klara Helander 95 Upsala IF
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro
Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI
1500m Meraf Bahta 89 Hälle IF
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
5000m Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
10000m Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
vakant
3000m H Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK
Julia Samuelsson 99 Högby IF
100m H Lovisa Karlsson 00 Högby IF
Julia Wennersten 01 IK Ymer
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
400m H Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
Lovisa Linde 98 Täby IS
Höjd Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
Bianca Salming 98 Turebergs FK återbud
Maja Nilsson 99 Örgryte IS
Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
Stav Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
Längd Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Erica Jarder 86 IF Göta Karlstad
Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
Tresteg Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK
Kula Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK
Axelina Johansson 00 Hässelby SK
Frida Åkerström 90 Hässelby SK
Diskus Vanessa Kamga 98 Upsala IF
Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK
Fanny Roos 95 Atleticum Växjö SK
Slägga Ida Storm 91 Malmö AI
Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Spjut Sofi Flink 95 Västerås FK
Matilda Elfgaard 92 Athletics 24Seven SK
Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro
Trekamp Lovisa Karlsson 00 Högby IF
Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF Norrköping
Klara Rådbo 01 Hässelby SK
4x100m
4x400m
5000m gång Monica Svensson 78 Växjö AIS
Helena Sandmér 92 SK Svängen
Ellinor Hogrell 68 Mälarhöjdens IK

Axelina Johansson. Arkivbild

Taggar