Hästsport

Ny åldersgräns för elitryttare

Hästsport Svenska Ridsportförbundet inför 13-årsgräns för tävlande på elitnivå.

Inga elitryttare under 13 år framöver. Svenska Ridsportförbundet inför åldersgräns. Bild: Ridsportförbundet

Med start 2027 och som senast 2029 inför Svenska Ridsportförbundet en 13-årsgräns för deltagande i internationella tävlingar, nationella mästerskap och rikstäckande serier. Beslutet syftar till att skapa en tryggare och mer inkluderande idrottsmiljö för barn och grundar sig i Riksidrottsförbundets riktlinjer och stadgar. Ryttare under 13 år kommer att kunna fortsätta tävla, men utan elitinslag.

Barnens tävlande fortsätter

Förändringen gäller endast den högsta nivån och berör internationella starter, nationella mästerskap och rikstäckande serier, där tävlandet ofta innebär större press och tidig specialisering.

Beslutet införs stegvis från den 1 januari 2027, med full implementering senast 1 januari 2029. Ingen som tävlar på de aktuella nivåerna idag kommer att tas bort från tävling på elitnivå. Införandet sker succesivt så att aktiva på elitnivå får tävla färdigt inom sin ålderskategori innan den nya åldersgränsen börjar gälla. Den stegvisa regeländringen säkerställer därmed en rättvis övergång både för aktiva och tävlingsarrangörer.

– Genom beslutet vill vi ge barn en positiv och hållbar start i sin idrott. Det här handlar inte om att ta bort tävlandet, utan om att låta barn utvecklas i sin egen takt, säger Sandra Ruuda, ordförande för Svenska Ridsportförbundet.

I takt med idrottsrörelsen

I och med beslutet följer ridsporten den linje som redan införts av de flesta större idrottsförbund inom Riksidrottsförbundet. Beslutet ska stärka barnrättsperspektivet inom svensk ridsport och ligger i linje med den gemensamma idrottsrörelsens arbete för trygghet, inkludering och långsiktig utveckling.

– Vi vill skapa trygga utvecklingsmiljöer där barn mår bra och utvecklas över tid. Därför är det ett självklart beslut att följa Riksidrottsförbundets riktlinjer för barn- och ungdomsidrott. I det längre perspektivet är vi övertygade om att det även ger framgångar på elitnivå, säger Sandra Ruuda.

I Riksidrottsförbundets stadgar framgår att:

”Det får förekomma elitinriktad idrott inom ungdomsidrotten (idrott från 13 år). Det innebär samtidigt att det inte ska finnas någon elitinriktad verksamhet för barn upp till 13 år. RF:s stadgar ska dock inte läsas som att det vid 13 års ålder bör göras en indelning av utövare i ”breddidrott” respektive ”elitinriktad” idrott. Tvärtom är det i början av tonåren av extra stor vikt att värna sammanhållningen i gruppen och att aktivt motverka alla former av selektion och utslagning.”

Källa: Svenska Ridsportförbundet

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *