Ishockey

Så spelas ishockey-VM

Ishockey På fredag inleds ishockey-VM och vi presenterar spelprogrammet.

2019 års VM spelas i Ondrej Nepela Arena, Bratislava, och Steel Arena, Kosice, Slovakien, under tiden den 10-26 maj 2019.

Grupp A i Steel Arena, Kosice, Slovakien
Kanada
USA
Finland
Tyskland
Slovakien
Danmark
Frankrike
Storbritannien

Grupp B i Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakien
Sverige
Ryssland
Tjeckien
Schweiz
Norge
Lettland
Österrike
Italien

GRUNDSERIEN

Tid, grupp, matchnummer, match, arena, ort

Fredagen den 10 maj 2019
16.15, A, 1, Finland-Kanada, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 2, Ryssland-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 3, USA-Slovakien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 4, Tjeckien-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava, sändning i SVT1 med start 19.30.

Lördagen den 11 maj 2019
12.15, A, 5, Danmark-Frankrike, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 6, Schweiz-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 7, Tyskland-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 8, Lettland-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 9, Slovakien-Finland, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 10, Norge-Tjeckien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Söndagen den 12 maj 2019
12.15, A, 11, USA-Frankrike, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 12, Ryssland-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 13, Danmark-Tyskland, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 14, Italien-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava, sändning i SVT1 med start 15.30.
20.15, A, 15, Storbritannien-Kanada, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 16, Lettland-Schweiz, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Måndagen den 13 maj 2019
16.15, A, 17, USA-Finland, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 18, Ryssland-Tjeckien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 19, Slovakien-Kanada, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 20, Norge-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Tisdagen den 14 maj 2019
16.15, A, 21, Storbritannien-Danmark, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 22, Italien-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 23, Tyskland-Frankrike, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 24, Schweiz-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Onsdagen den 15 maj 2019
16.15, A, 25, USA-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 26, Schweiz-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 27, Tyskland-Slovakien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 28, Ryssland-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Torsdagen den 16 maj 2019
16.15, A, 29, Kanada-Frankrike, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 30, Sverige-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 31, Finland-Danmark, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 32, Tjeckien-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Fredagen den 17 maj 2019
16.15, A, 33, Frankrike-Slovakien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 34, Österrike-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 35, Finland-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 36, Tjeckien-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Lördagen den 18 maj 2019
12.15, A, 37, Danmark-USA, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 38, Lettland-Ryssland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 39, Kanada-Tyskland, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 40, Italien-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 41, Storbritannien-Slovakien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 42, Sverige-Schweiz, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Söndagen den 19 maj 2019
16.15, A, 43, Tyskland-USA, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 44, Österrike-Tjeckien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 45, Frankrike-Finland, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 46, Schweiz-Ryssland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Måndagen den 20 maj 2019
16.15, A, 47, Frankrike-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 48, Sverige-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 49, Kanada-Danmark, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 50, Österrike-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Tisdagen den 21 maj 2019
12.15, A, 51, Finland-Tyskland, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 52, Tjeckien-Schweiz, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 53, Slovakien-Danmark, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 54, Norge-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 55, Kanada-USA, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 56, Sverige-Ryssland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Onsdagen den 22 maj 2019
Spelledig dag

SLUTSPEL
Torsdagen den 23 maj 2019
16.15, 57, Kvartsfinal 1, Steel Arena, Kosice
16.15, 58, Kvartsfinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, 59, Kvartsfinal 3, Steel Arena, Kosice
20.15, 60, Kvartsfinal 4,,Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3

Fredagen den 24 maj 2019
Spelledig dag

Lördagen den 25 maj 2019
15.15, 61, Semifinal 1, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
19.15, 62, Semifinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3

Söndagen den 26 maj 2019
15.45, 63, VM-bronsmatch, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, 64, VM-final, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *