Motorsport

Felix förpassad till plats 20

Motorsport Felix Rosenqvist korsade mållinjen som sexa i första upplagan av Java House Grand Prix of Arlington på söndagskvällen svensk tid, men fick se en dags hårt arbete kullkastas av en bestraffning för en felaktig omstart ut på det sista varvet.

Pressbilder

  [1/4]

  [2/4]

  [3/4]

  [4/4]

Värnamoföraren var i fin form på den nya stadsbanan i Arlington utanför Dallas när Ntt Indycarserie slog läger i Texas för säsongens tredje deltävling,.

Felix öppnade starkt och kunde vid två olika tillfällen cirkulera hela vägen fram till ledning (7 varv totalt i spets) i en strategi som omfattade tre depåstopp med både start och målgång på de hårda, svartmarkerade däcken.

En sämre fart på de mjuka, röda däcken kostade dock värdefull tid i mitten av loppet och tog honom bort från palldiskussionen.

Tävlingens första gulflagg kom till slut med bara tre varv kvar att köra, och satte upp en avslutande envarvssprint in i mål. I samband med omstarten körde Felix Rosenqvist om Penskes David Malukas för sjätte plats – hans bästa resultat hittills under upptakten av 2026.

Kort efter målgång bestraffades dock Rosenqvist för att ha passerat Malukas innan den tillåtna omkörningslinjen, och flyttades ner till en slutlig 20:e plats.

– Det är så klart extremt surt att få den bestraffningen i slutet av loppet, särskilt efter ett så pass starkt lopp i övrigt, säger Felix Rosenqvist.
Han tycker ändå att det här var ett klart steg framåt jämfört med förra helgens lopp och att man hade hyfsat bra fart på både första omgångens svarta och första omgångens röda däck.
– Tyvärr var vi lite för svaga på det andra röda. Därefter hamnade jag för mig själv utan någon gulflagg förrän precis där på slutet.

– Tråkigt att avsluta helgen så här, men det är nya tag i Barber om ett par veckor. Förhoppningsvis kan vi hämta igen lite poäng där. Överlag har det ändå varit en bra helg här i Arlington och jag måste säga att arrangörerna har gjort ett fantastiskt jobb med den här tävlingen.

Nästa Indycar-deltävling körs på Barber Motorsports Park i Alabama den 27–29 mars.

Resultat
1) Kyle Kirkwood (USA), Andretti, 70 varv
2) Alex Palou (Spanien), Ganassi, + 0,314 sekunder
3) Will Power (Australien), Andretti, + 3,585
4) Marcus Ericsson (Sverige), Andretti, + 4,912
5) Pato O’Ward (Mexiko), McLaren, + 5,933

20) Felix Rosenqvist (Sverige), Meyer Shank Racing, + 33,604

Poäng efter 3 av 18 lopp
1) Kyle Kirkwood (USA), Andretti, 126
2) Alex Palou (Spanien), Ganassi, 100
3) Josef Newgarden (USA), Penske, 93
4)Pato O’Ward (Mexiko), Mclaren, 93
5) Scott McLaughlin (Nya zeeland), Penske, 85

14) Felix Rosenqvist (Sverige), Meyer Shank Racing, 47

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *