Motorsport

Historisk seger i Monte Carlo-rallyt!

Motorsport Bilsportskrönikan om Oliver Solberg, historisk svensk VM-segrare i Monte Carlo. Tack för fyra dagars otroligt spännande underhållning.

Inte sedan 1971 har en svensk vunnit VM-rallyt i Monte Carlo. I dag hände det. Oliver Solberg från Mitanderfors är dessutom yngst av alla rallyvinnare genom Monte:s 94 år långa historia, med sina blott 24 år. I dag skrivs historia av gigantiska mått. 

Sedan i torsdags eftermiddag har jag inte missat en minut av sändningarna från Rally-VM:s första deltävling som avgjorts i Monte Carlo. Förhållanden skulle visa sig vara extremt svåra. Snö, dimma, lera, slask, is, regn, mörker, snödäck eller asfaltsdäck…

Jag har under flera gånger under helgen funderat på om jag skulle gå och göra något annat, är det verkligen värt att utsätta sig för den här spänningen som utspelades bland bergen. När specialsträcka två kördes i torsdags kväll trodde jag knappt det var sant, i rätt så urusla förhållanden är svensken Oliver Solberg snabbast av alla. 31 sekunder före Evans och över en minut före tiofaldige Montevinnare Sebastian Ogier. Herregud, vad skulle detta sluta? Antagligen i en snövall, bergvägg eller broräcke med tanke på underlaget eller punktering…. Men inte… Oliver med kartläsare-Elliott höll sig på vägen, eller ja, nästan.

På sträcka 12 under lördagen kommer de ut med höger hjulpar i vägkanten och snömodden drar med sig bilen lite grann innan han får fäste och åker över på andra sidan i ett dike genom ett stängsel. Hjärtat stannade, unge Oliver fattade snabbt beslut att försöka ta fart över gärdet och kommer över diket och det stängsel som fanns kvar. Trots avåkningen vann Oliver sträckan med 1,9 sekunder på den nästan tre mil långa sträcka. Länk här till wrc

Trots sin första tävling i nya heltidsjobbet, hos Toyota som en av tre fabriksförare i WRC1, stod Oliver som segrare i det otroligt spännande första deltävling i årets Rally-VM.
Vem kunde tro detta? Yngsta vinnaren av Monte någonsin. Fantastiskt. Vi jublar från hemmaplan!
Tack för helgens underhållning, det har varit grymt spännande! Tårarna rann när svenska nationalsången ljöd över målet på specialsträcka 17 under söndagseftermiddagen. Vilken prestation, vilken kyla, vilken bedrift och vad smart ni kört!

In på kontot i första VM-säsongens tävling inkasserades 32 friska och välförtjänta VM-poäng. 25 för segern, fyra powerstagepoäng och tre poäng i supersunday. Wow! Snacka om rallyfeber! Vilken bragd!

Monte Carlo efter 17 specialsträckor:
1. Oliver Solberg 4:24:59,0
2. Elfyn Evans +51,7
3. Sebastian Ogier +2:02,2

Nästa VM-deltävling är på hemmaplan, Rally Sweden i Umeå med start 12 februari.

Fotnot: Senast en svensk vann var 1971 med Ove Andersson Monte Carlo i en Renault Alpine A110.

Oliver Solberg och brittiska kartläsaren Eliott Edmondsson totalsegrade Monte Carlo-rallyt. Bild från WRC

Olliver Solberg i crosskart-SM Föreberg, Skillingaryd, 2012. Foto: Per Bunnstad

Taggar

Dela


Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *