Orientering

96 sprang i skogen

Orientering Under torsdagens morgon samlades 96 deltagare för att genomföra dagens tävling i Vaggerydsskogarna.

  [1/4]

  [2/4]

  [3/4]

  [4/4]

– Efter flera dagars dåligt väder värmde solen skönt från en blå himmel, noterar Reine Frisk i VSOK.

Tävlingen gick i orienteringsvänlig terräng väster om Vaggeryd med Morgan Ljung som banläggare. Nöjda tävlande gratulerade VSOK för ha tillgång till att nyttja sådan öppen och fin terräng. Efter tävlingen gick färden till klubbstuga i Vaggeryd för dusch och efterlängtad fika.

Efter fikat lästes alla resultat upp och de tre första i varje klass fick applåder och vissa av de övriga pikades av sina kamrater för gjorda bommar. Allt med glimten i ögat. Efter fått fika i magen och sitt resultat registrerat i sina hjärna återvände de nöjda till sina hemorter.

Resultat

Damer lång (2) 4,5 km
1) Monica Martinsson OK Tranan 57:40, 2) Liselott Sigby IK Vista 1:12:15

Herrar lång (12) 4,5 km
1) Kurt Svensson IK Hakarpspojkarna 35:42, 2) Ulf Palmér Ulricehamns OK Ulricehamn 40:17, 3) Lennart Gustafsson Jönköpings OK 48:24, 4) Hans-Åke Arnesson Bottnaryds IF 48:37, 5) Hans Trofast Tenhults SOK 51:29, 6) Gunnar Andersson IK Vista 52:58, 7) Lars Gustafsson OK Gränsen 56:33, 8) Lars Fransson Bottnaryds IF 57:24, 9) Sven-Olof Pettersson Mullsjö SOK 57:31, 10) Kjell Martinsson OK Tranan 1:12:19, 11) Sonny Andersson IK Hakarpspojkarna 1:12:21, 12) Bo Eklöf IK Hakarpspojkarna 1:16:37

Damer mellan (9) 3,6 km
1) Susanne Dittmer IK Hakarpspojkarna 44:48, 2) Lena Barkestam IK Hakarpspojkarna 53:01, 3) Lena Sterner Bottnaryds IF 55:24, 4) Ann-Britt Lingfors IF Hallby SOK 57:21, 5) Ann-Britt Björnlinger IK Vista 58:46, 6) Vega Slottner Jönköpings OK 1:01:20, 7) Anna-Cajsa Eriksson Jönköpings OK 1:01:30, 8) Ulla Ling Jönköpings OK 1:03:27

Herrar mellan (24) 3,6 km
1) Stefan Håmås IK Hakarpspojkarna 36:29, 2) Ingemar Gustavsson Vaggeryds SOK 37:22, 3) Bengt Sörensen Jönköpings OK 41:12, 4) Erland Ling Jönköpings OK 45:50, 5) Sven-Åke Karlsson IK Hakarpspojkarna 46:01, 6) Sven Erik Sjöholm Mullsjö SOK 46:48, 7) Thomas Petersson IK Hakarpspojkarna 47:24, 8) Torbjörn Blomqvist Jönköpings OK 47:50, 9) Torild Bornetun Skillingaryds FK 48:09, 10) Agne Rybäck Vaggeryds SOK 49:34, 11) Lars-Göran Björnlinger IK Vista 50:11, 12) Rolf Jonasson Jönköpings OK 50:41, 13) Börje Andersson IK Hakarpspojkarna 51:25, 14) Anders Frönell IK Hakarpspojkarna 56:04, 15) Rune Ahlander Jönköpings OK 56:41, 16) Kenneth Carlsson IK Vista 57:16, 17) Lars W¸rsig Jönköpings OK 57:59, 18) Berndt Tenlid Jönköpings OK 58:46, 19) Lennart Karlström Tenhults SOK 59:24, 20) Rolf Lind Jönköpings OK 1:07:33, 21) Gunnar Eckert IK Hakarpspojkarna 1:53:45

Damer kort (10) 2,4 km
1) Turid Petersson IK Hakarpspojkarna 43:15, 2) Janet Tenlid Jönköpings OK 52:41, 3) Karin Claesson Jönköpings OK 55:08, 4) Kristina Håmås IK Hakarpspojkarna 1:00:51, 5) Kerstin Elf Ölmstads IS 1:03:00, 6) Marie-Louise Petersson Jönköpings OK 1:07:24, 7) Monica Kammenhed Jönköpings OK 1:07:26, 8) Gunnel Larsson IK Vista 1:07:31, 9) Ingrid Kullman OK Alehof 1:08:30

Herrar kort (37) 2,4 km
1) Arne Johansson Jönköpings OK 31:55, 2) Kurt Eriksson KFUM 32:46, 3) Hans Bredh IK Hakarpspojkarna 32:51, 4) Kjell Holmqvist IK Hakarpspojkarna 33:33, 5) Agne Persson Tenhults SOK 36:46, 6) Rolf Eskilsson Jönköpings OK 37:35, 7) Kenneth Gattmalm Jönköpings OK 37:57, 8) Eskil Folkelid Tenhults SOK 37:59, 9) Rolf Gabrielsson Falköpings AIK OK 38:09, 10) Jan Wennerberg IF Hallby SOK 38:35, 11) Stellan Cardell KFUM 40:43, 12) Bo Carlström Jönköpings OK 42:25, 13) Lennart Kammenhed Jönköpings OK 42:42, 14) Åke Persson Jönköpings OK 48:18, 15) Bernt Emanuelsson Skillingaryds FK 48:23, 16) Lennart Barkestam IK Hakarpspojkarna 49:36, 17) Per Larsson Jönköpings OK 49:53, 18) Per-Åke Sandberg IK Vista 50:09, 19) Arnold Bäck Jönköpings OK 51:58, 20) Stig Wikström Tenhults SOK 52:51, 21) Sture Filipsson Skillingaryds FK 53:41, 22) Åke Johansson Tenhults SOK 55:03, 23) Gunnar Grönkvist Bottnaryds IF 55:13, 24) Sture Karlsson OK Gränsen 55:34, 25) Weine Carlsson IK Hakarpspojkarna 56:04, 26) Arne Larsson IK Vista 56:05, 27) Willy Elvin Mullsjö SOK 56:32, 28) Rolf Fridén OK Gränsen 57:13, 29) Alf Larsson IK Vista 58:05, 30) Eibert Danielsson Skillingaryds FK 59:38, 31) Anders Hjorth Jönköpings OK 1:00:41, 32) Lennart Runström KFUM 1:01:47

Taggar