Orientering

Lockades till Augustidubbeln

Orientering I dag har Skillingaryds FK och Vaggeryds SOK arrangerat andra dagen av Augustidubbeln som bjöd på långdistans i orientering.

Tävlingen hölls i Kvarnaberg, väster om Vaggeryd med drygt 470 startande. Tävlingsledare var Lisbeth Karlsson och banläggare Stefan Stork.

En lokal seger noterades: Håkan Svensson, Bredaryd i H50. Den tidigare elitlöparen var i särklass.

H80 (13) 3.1 km 0 Hm
1) Werner Törnblom Växjö OK 39:11, 2) Sven-Erik Lund Anderstorps OK 39:55, 3) John Vallin OK Hedströmmen 42:17, 4) Johan Jansson Växjö OK 46:06, 5) Per Larsson Jönköpings OK 49:08, 6) Lennart Eriksson OK Stigen 54:36, 7) Tore Johansson SOK Aneby 55:41, 8) Mats Birgersson Forserums SOK 56:06, 9) Lennart Bernhed Tolered-Utby Ol-klubb 56:41

H75 (13) 3.5 km 0 Hm
1) Lars Finbom OK Landehof 37:07, 2) P-G Jansson Säterbygdens OK 38:57, 3) Ivan Ernvid Ulricehamns OK 39:15, 4) Hagbert Persson Växjö OK 40:30, 5) Rune Ahlander Jönköpings OK 45:03, 6) Alf Olsson Forserums SOK 45:38, 7) Rune Gunnarsson Nässjö OK 47:56, 8) Torgny Jonsson Växjö AIS 51:27, 9) Kurt Rydin OK Tranan 56:51, 10) Karl-Gerhard Ramde SOK Aneby 57:32, 11) Lars-Göran Björnlinger IK Vista 1:04:31, 12) Hans Falk Värend GN OL 1:10:00, 13) Göran Thour Värend GN OL 1:18:07

H70 (23) 4.0 km 0 Hm
1) Christer Sandh OK Roxen 33:32, 2) Tommy Olsson Karlskrona SOK 37:41, 3) Rune Sandberg Uddevalla OK 37:52, 4) Hans-Gösta Bernhard Mariestads FK 40:17, 5) Ingemar Arnesson IK Dran 42:56, 6) Kalle Johansson OK Skogshjortarna 43:27, 7) Sven-Olof Pettersson Mullsjö SOK 44:34, 8) Bengt Sörensen Jönköpings OK 45:17, 9) Göran Bengtsson Tockarps IK 46:13, 10) Stellan Ahnström Forserums SOK 47:05, 11) Roland Boman Ulricehamns OK 48:47, 12) Roland Nilsson SOK Viljan 49:33, 13) Ingemar Lindblom OK Orinto 51:07, 14) Gunnar Wallin Jönköpings OK 52:09, 15) Ronny Hjalmarsson Emmaboda Verda OK 53:35, 16) Karl-Evert Annegård SOK Viljan 53:38, 17) Roger Danielsson Linköpings OK 54:07, 18) Arne Svensson OK Njudung 54:18, 19) Toivo Voudinmäki Mullsjö SOK 1:05:03, 20) Sonny Andersson IK Hakarpspojkarna 1:16:28, 21) Kjell Lindholm Sol Tranås 1:21:58, 22) Göran Jansson Gränna-Bygdens OK 1:22:16

H65 (23) 4.6 km 0 Hm
1) Lennart Gustafsson Jönköpings OK 44:29, 2) Ove Thorsson IK Trenne Ullared 46:58, 3) Tommy Westerberg IF Hagen 47:43, 4) Karl Evert Svensson IF Hagen 48:09, 5) Lars Gustafsson OK Gränsen 49:10, 6) Staffan Dittmer IK Hakarpspojkarna 50:36, 7) Torgny Pettersson Markbygdens OK 50:50, 8) Rainer Scholz IK Vista 51:21, 9) Klas Björk IK Hakarpspojkarna 51:36, 10) Roger Bergvik Växjö OK 54:22, 11) Bengt Johansson OK Skogshjortarna 55:01, 12) Kurt Johansson OK Gisle 59:32, 13) Tommy Olausson SOK Aneby 1:05:02, 14) Lars Ström Tjällmo-Godegårds OK 1:05:06, 15) Gunnar Holm OK Bävern 1:11:08, 16) Åke Persson OK Bävern 1:23:40

H60 (18) 4.9 km 0 Hm
1) Kurt Svensson IK Hakarpspojkarna 38:42, 2) Jan-Olov Eriksson Annebergs GIF 40:15, 3) Thomas Sjöholm Mullsjö SOK 40:25, 4) Jan-Ola Karlsson OK Njudung 40:45, 5) Torbjörn Löfving Mullsjö SOK 41:25, 6) Mikael Johansson OK Gisle 44:00, 7) Kjell Nero Nässjö OK 44:42, 8) Svante Bjurgren IK Hakarpspojkarna 44:56, 9) Ulf PalmÈr Ulricehamns OK 45:46, 10) Lennart Larsson Jönköpings OK 45:48, 11) Ulf Svensson OK Njudung 45:54, 12) Göran Carnander IK Hakarpspojkarna 46:05, 13) Thomas Albinsson Bredaryds SOK 48:10, 14) Bo-Gunnar Josefsson Nässjö OK 49:10, 15) Bernt Klasson IK Hakarpspojkarna 51:50, 16) Carl-Johan Roubert FK Finn 53:15, 17) Sören Karlsson Mullsjö SOK 57:05

H55 (17) 5.5 km 0 Hm
1) Ole Kjell Langmyren Lillomarka OL 39:50, 2) Elis Bengtsson OK Norrvirdarna 40:22, 3) Jan-Olof Svensson Halmstad OK 41:16, 4) John Karlsson OK Norrvirdarna 41:37, 5) Mats Brorsson Tockarps IK 45:24, 6) Arto Blomdahl IK Hakarpspojkarna 48:54, 7) Harald Magnusson OK Bävern 53:57, 8) Evert Johansson OK Bävern 54:35, 9) Leif Sandahl OK Tyr 55:19, 10) Lars Runesson OK Vivill 57:12, 11) Jan Karlsson Växjö OK 57:35, 12) Arne Sääf Gudhems IF 1:02:08, 13) Roy Johansson OK Skogsvargarna 1:03:08, 14) Ulf Sundin Göteborg-Majorna OK 1:05:16

H50 (10) 6.1 km 0 Hm
1) Håkan Svensson Bredaryds SOK 43:39, 2) Leif Johansson OK Njudung 51:08, 3) Magnus Forsberg OK Norrvirdarna 51:20, 4) Magnus Svensson Nässjö OK 53:38, 5) Jens Lindström Tibro OK 54:14, 6) Håkan Karlsson FK Finn 56:10, 7) Ola Allvin IK Hakarpspojkarna 1:05:30, 8) Klaes Axelsson Mullsjö SOK 1:08:14, 9) Jonas Åhlin Helsingborgs SOK 1:14:39

H45 (11) 6.6 km 0 Hm
1) Fredrik Svensson Jönköpings OK 46:47, 2) Jan Lager Halmstad OK 48:27, 3) Peter Jacobsson IK Hakarpspojkarna 48:30, 4) Christian Eriksson Linköpings OK 52:32, 5) Stefan Sandahl IK Hakarpspojkarna 53:07, 6) Våge Rindstig SOK Viljan 54:11, 7) Anders Petersson OK Njudung 1:01:07, 8) Geir Inge Folkestad Anderstorps OK 1:11:46, 9) Torbjörn Lönkvist OK Vivill 1:12:01, 10) Jonny LindÈn Växjö OK 1:20:44

H40 (11) 7.6 km 0 Hm
1) Mikael Lundqvist Halmstad OK 57:59, 2) Jonas Lundberg Göteborg-Majorna OK 58:09, 3) Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 1:00:50, 4) Henrik Kroksmyr Växjö OK 1:03:46, 5) Henrik Erickson Ulricehamns OK 1:06:49, 6) Max Larsson OK Tranan 1:09:15, 7) Patrick Ericson Mullsjö SOK 1:11:24, 8) Per Thunberg OK Vivill 1:14:46, 9) Mikael M Karlsson OK Bävern 1:23:07, 10) Martin Gummesson FK Finn 1:31:44, 11) Fredrik Augustsson OK Bävern 1:33:29

H35 (3) 8.0 km 0 Hm
1) Mikael Trofast Jönköpings OK 1:07:05, 2) Mikael Hall OK Bävern 1:13:05, 3) Andreas Claesson OK Kullingshof 1:16:55

H21 (18) 10.1 km 0 Hm
1) Christian Tingström Göteborg-Majorna OK 1:05:13, 2) Andreas Jansson IK Hakarpspojkarna 1:05:25, 3) Axel Elmblad Bredaryds SOK 1:11:09, 4) Victor Hansson Jönköpings OK 1:11:12, 5) Albin Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:11:22, 6) Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:11:58, 7) Fredrik RosÈn Jönköpings OK 1:13:24, 8) Joel Käll Karlsson Linköpings OK 1:13:49, 9) Lukas Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:16:03, 10) Håkan Andersson Halmstad OK 1:17:09, 11) Patrik Johansson Helsingborgs SOK 1:28:43, 12) Niklas Karlsson Växjö OK 1:41:36, 13) Bo Söderqvist IK Hakarpspojkarna 1:43:49

H20 (2) 7.6 km 0 Hm
1) Emil Johansson OK Bävern 1:14:02, 2) Ludwig Gustavsson OK Bävern 1:16:17

H18 (1) 6.6 km 0 Hm
1) Hampus Lindman IK Hakarpspojkarna 1:08:39

H14 (6) 4.0 km 0 Hm
1) Isak Johansson OK Gisle 40:43, 2) Albin Samuelsson OK Vivill 42:37, 3) Måns Eliasson IK Hakarpspojkarna 45:28, 4) Filip Jennerstrand OK Njudung 52:04, 5) Isak Henningsson OK Gisle 52:28, 6) Rasmus Johansson OK Stigen 54:19

H12 (19) 3.0 km 0 Hm
1) Victor Hörnquist Anderstorps OK 24:53, 2) Hugo Hedström OK Bävern 26:07, 3) Hugo Martinsson FK Finn 28:13, 4) Kasper Vemdal Mullsjö SOK 28:45, 5) Viggo Wulff OK Gränsen 29:16, 6) Hjalmar Folkestad Anderstorps OK 30:09, 7) Elias Thunberg OK Vivill 31:48, 8) Erik Kindlund OK Tranan 33:30, 9) Simon Westh Mullsjö SOK 33:43, 10) Max Olsson IFK Sävsjö 34:07, 11) Otto Larsson OK Tranan 34:29, 12) Nils Linder IFK Sävsjö 34:53, 13) Anton Karlsson FK Finn 35:44, 14) Simon Åkesson Anderstorps OK 43:31, 15) Malcolm Svensson Anderstorps OK 47:19, 16) Adam Nero Nässjö OK 51:15, 17) Simon Elg IFK Sävsjö 56:07

H10 (8) 2.6 km 0 Hm
1) Hjalmar Ingelsbo OK Tranan 15:25, 2) Måns Sandahl IK Hakarpspojkarna 16:40, 3) Elliott Rehn Gränna-Bygdens OK 18:21, 4) Felix Svensson Jönköpings OK 19:21, 4) Alvin Lönkvist OK Vivill 19:21, 6) Tage Möllerström Jönköpings OK 22:54, 7) Elias Samuelsson OK Vivill 23:51, 8) Teo PalmÈr Ulricehamns OK 24:51

D75 (7) 3.1 km 0 Hm
1) Ann-Britt Björnlinger IK Vista 44:16, 2) Lisbeth Bernhed Tolered-Utby Ol-klubb 52:05, 3) Bernice Antonsson FK Friskus-Varberg 54:24, 4) Kerstin Elf Ölmstads IS 56:01, 5) Anna-Cajsa Eriksson Jönköpings OK 57:42, 6) Ulla Nilsson SOK Viljan 1:15:34

D70 (14) 3.1 km 0 Hm
1) Kerstin Gunnarsson Nässjö OK 45:02, 2) Ulla-Britt Karlsson Växjö OK 49:07, 3) Gerd Lindholm Sol Tranås 49:23, 4) May-Sofie Olsson Forserums SOK 52:21, 5) Ingrid Jansson Säterbygdens OK 54:41, 6) Vega Slottner Jönköpings OK 57:17, 7) Gerd Wallin Jönköpings OK 1:00:55, 8) Karin Claesson Jönköpings OK 1:05:36, 9) Solbritt Gustafsson OK Virdarna 1:12:19, 10) Margareta Wikström Växjö AIS 1:13:36

D65 (8) 3.5 km 0 Hm
1) Marion Hallsten Uddevalla OK 40:55, 2) Kerstin Hjalmarsson Emmaboda Verda OK 44:29, 3) Lena Söderberg OK Skogsfalken 45:30, 4) Agneta Granström SOK Aneby 46:50, 5) Kristin Johansson Karlskrona SOK 50:34, 6) Kerstin Gustafsson OK Gränsen 56:52, 7) Marianne Sjöberg OK Gränsen 57:40, 8) Majvie Annegård SOK Viljan 1:00:08

D60 (7) 3.5 km 0 Hm
1) Bente Käll Växjö OK 30:47, 2) Susanne Dittmer IK Hakarpspojkarna 38:15, 3) Erén Lång Albinsson Bredaryds SOK 38:48, 4) Marianne Thorsson IK Trenne Ullared 43:18, 5) Liselott Sigby IK Vista 51:41, 6) Siv Larsson Emmaboda Verda OK 1:01:09, 7) Lena Johansson Skogspojkarnas OK 1:04:59

D55 (6) 4.0 km 0 Hm
1) Eva Carlsson Jönköpings OK 45:51, 2) Katarina Sjöholm Mullsjö SOK 47:40, 3) Lena Runesson OK Vivill 47:52, 4) Eva Tollstern Växjö AIS 58:35, 5) Maria Andersson Bredaryds SOK 1:00:59, 6) Elisabeth Skoglund OK Gränsen 2:05:14

D50 (13) 4.0 km 0 Hm
1) Anneli Karlsson FK Finn 43:21, 2) Karin Öhlin SOK Aneby 43:42, 3) Åsa Wadensjö Leo Bredaryds SOK 44:56, 4) Ina Skalberg Bredaryds SOK 45:14, 5) Helena Åhlin Helsingborgs SOK 45:19, 6) Gunnel Svensson OK Tranan 45:34, 7) Ingrid Johansson Laholms IF OK 46:09, 8) Pia Käck Fritzell Gudhems IF 54:06, 9) Agneta Hallberg Hansson Jönköpings OK 58:08, 10) Marita Filipsson Markaryds FK 59:21

D45 (8) 4.6 km 0 Hm
1) Ulrika Kindlund OK Tranan 41:28, 2) Camilla Johansson OK Stigen 46:12, 3) Maria Folkestad Anderstorps OK 46:26, 4) Malin Classon OK Stigen 47:20, 5) Helena Sandberg IK Hakarpspojkarna 48:08, 6) Anna Nero Nordmark Nässjö OK 48:11, 7) Maria Sundberg OK Njudung 52:47, 8) Monika Hjellström Gränna-Bygdens OK 1:13:43

D40 (7) 4.9 km 0 Hm
1) Helena Sandahl IK Hakarpspojkarna 39:05, 2) Annika Westh Mullsjö SOK 45:57, 3) Maria RosÈn Thelin Jönköpings OK 52:25, 4) Sofia Lundberg Göteborg-Majorna OK 55:30, 5) Eva Persson Växjö OK 56:31, 6) Angelica Brandqvist Tibro OK 1:01:01, 7) Mona LindÈn Växjö OK 1:12:05

D35 (3) 6.1 km 0 Hm
1) Therese Barje Jönköpings OK 1:02:38, 2) Anna Hammar Falköpings AIK OK 1:31:35

D21 (6) 7.0 km 0 Hm
1) Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 52:40, 2) Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 54:44, 3) Amanda Leo IK Hakarpspojkarna 57:52, 4) Alice Axelsson IK Hakarpspojkarna 1:00:17, 5) Gabriella S Bergander Eksjö SOK 1:01:32, 6) Alice Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna 1:07:18

D20 (1) 5.5 km 0 Hm
1) Hanna Lindström OK Tranan 44:54

D18 (2) 4.9 km 0 Hm
1) Maja Kindlund OK Tranan 52:50, 2) Olivia Lönkvist OK Vivill 1:13:23

D16 (9) 4.5 km 0 Hm
1) Lovisa Lager Halmstad OK 38:27, 2) Emma Eriksson Eksjö SOK 39:04, 3) Alma Gustafsson SOK Aneby 42:38, 4) Moa Skoog Falköpings AIK OK 43:06, 5) Elin Rindstig SOK Viljan 45:26, 6) Linnea Skalberg Bredaryds SOK 46:52, 7) Vendela Lönkvist OK Vivill 48:51

D14 (8) 4.0 km 0 Hm
1) Alva Nystedt Skåneslättens OL 45:55, 2) Julia Westh Mullsjö SOK 52:02, 3) Elin Axelsson Mullsjö SOK 52:40, 4) Mira Enell Jönköpings OK 58:48, 5) Ellen Johansson Burseryds IF 59:01, 6) Asta Törnkvist Anderstorps OK 1:03:01, 7) Elsa Larsson Burseryds IF 1:08:22

D12 (14) 3.0 km 0 Hm
1) Alice Hall OK Bävern 31:21, 2) Irma Westh Mullsjö SOK 31:56, 3) Engla Pruth IK Hakarpspojkarna 35:28, 4) Tilda Sundkvist OK Gränsen 37:36, 5) Lovisa Kroksmyr Växjö OK 37:37, 6) Lea Friberg OK Vivill 38:42, 7) Johanna Lexell FK Finn 39:33, 8) Vega Enell Jönköpings OK 43:18, 9) Pia Eliasson IK Hakarpspojkarna 43:42, 10) Frida LindÈn Växjö OK 47:13, 11) Elin Johansson Burseryds IF 51:22, 12) Clara Adolfsson Anderstorps OK 52:55, 13) Wilma Kroksmyr Växjö OK 1:05:10

D10 (6) 2.6 km 0 Hm
1) Hilma Trofast Jönköpings OK 20:29, 2) Emma LindÈn Växjö OK 20:40, 3) Edit Treptow Anderstorps OK 21:55, 4) Moa Vemdal Mullsjö SOK 21:58, 5) Kajsa Larsson Burseryds IF 24:16, 6) Ella Hagstrand Burseryds IF 28:23

U2 (6) 2.6 km 0 Hm
1) Theo Larsson OK Tranan 23:56, 2) Lovisa Lexell FK Finn 24:13, 3) Elsa Claesson IFK Stockaryd 39:12, 4) Albin Thunberg OK Vivill 54:46, 5) Sixten Thunberg OK Vivill 54:58

U1 (15) 2.1 km 0 Hm
1) Fredrik Martinsson Nässjö OK 12:59, 2) Elsa Hall OK Bävern 15:55, 3) Gustaf Ingelsbo OK Tranan 17:24, 4) Alma Erelt OK Norrvirdarna 20:46, 5) Emma Wulff OK Gränsen 21:12, 6) Clara Elonsson IK Vista 21:58, 7) Siri Rehn Gränna-Bygdens OK 22:10, 8) Anton Kroksmyr Växjö OK 23:21, 9) Leon Sjöholm OK Norrvirdarna 25:16, 10) Hannes Sonnerfjord Jönköpings OK 25:19, 11) Felix Sandahl IK Hakarpspojkarna 25:39, 12) Alma Trofast Jönköpings OK 26:41, 13) Måns Djärv Jönköpings OK 27:19, 14) Felicia Svensson Jönköpings OK 29:29, 15) Assar RosÈn Thelin Jönköpings OK 31:28

Inskolning (7) 2.1 km 0 Hm
Alva Alm Tjällmo-Godegårds OK Godk., Leo Blomdahl IK Hakarpspojkarna Godk., Märta Claesson IFK Stockaryd Godk., Jens Eliasson IK Hakarpspojkarna Godk., Oscar Elonsson IK Vista Godk., Emil Erelt OK Norrvirdarna Godk., Stella Sjöholm OK Norrvirdarna Godk.

H85 (1) 2.5 km 0 Hm
1) Lars-erik Malmqvist Växjö OK 45:09

D80 (1) 2.5 km 0 Hm
1) Laila Malmqvist Växjö OK 1:00:28

Öppen motion 1 (1) 2.6 km 0 Hm
1) Marie Berlin Nässjö OK 27:30

Öppen motion 2 (3) 3.9 km 0 Hm
1) Fredrik Wulff OK Gränsen 27:09, 2) Anna Högberg OK Tranan 31:45, 3) Kristina Jennerstrand OK Njudung 33:15

Öppen motion 3 (23) 3.0 km 0 Hm
1) Ulrika Eliasson IK Hakarpspojkarna 29:47, 2) Pontus Sjöholm OK Norrvirdarna 32:51, 3) Ann Vilander Anderstorps OK 33:37, 4) Tobias Möllerström Jönköpings OK 35:01, 5) Monica Alverslid OK Stigen 42:10, 6) Anna Göransson IFK Sävsjö 44:19, 7) Sten Hjelm OK Tranan 45:21, 8) Isabelle Åkesson Anderstorps OK 45:36, 9) Joakim Svensson Anderstorps OK 45:51, 10) Per Enell Jönköpings OK 48:08, 11) Maria Kroksmyr Växjö OK 48:22, 12) Anna KjellÈn Jönköpings OK 50:11, 13) Kjell Holmqvist IK Hakarpspojkarna 51:45, 14) Daniel Sjöberg OK Gränsen 52:27, 15) Linda Lexell FK Finn 52:49, 16) Linda Hedström OK Bävern 53:25, 17) John-Erik Bergstrand Värend GN OL 1:01:12, 18) Anita Eriksson Gränna-Bygdens OK 1:01:54, 19) Göran Eriksson Gränna-Bygdens OK 1:01:58, 20) Lizkulla Pettersson Markbygdens OK 1:10:06, 21) Eva Bergstrand Värend GN OL 1:14:36, 22) Monica Lindgren Linköpings OK 1:21:33

Öppen motion 4 (7) 4.4 km 0 Hm
1) Carlsson Therese Klubblös 39:55, 2) Malin Sjöblom OK Gisle 40:22, 3) Nathalie Johansson OK Njudung 40:39, 4) Susanne Holmenloew Klubblös 43:19, 5) Thomas Davidsson OK Stigen 43:21, 6) Evelina Johansson OK Njudung 44:03, 7) Monica Andersson Ulricehamns OK 45:09

Öppen motion 5 (34) 3.5 km 0 Hm
1) Anders Vilander Anderstorps OK 33:44, 2) Jakob Lexell FK Finn 34:25, 3) Magnus Classon OK Stigen 34:42, 4) Hans Eliasson IK Hakarpspojkarna 36:35, 5) Magnus Boivie 40:22, 6) Robert Svensson Anderstorps OK 40:47, 7) Ulf Persson Anderstorps OK 41:37, 8) Annika Lidh OK Tranan 41:42, 9) Lennart Nilsson Jönköpings OK 43:30, 10) Jesper Ingelsbo OK Tranan 44:51, 10) Peter Johansson Burseryds IF 44:51, 12) Mats Larsson Burseryds IF 44:55, 13) Therese Friberg OK Vivill 45:15, 14) Lena Turesson Burseryds IF 45:19, 15) Annika Petersson Burseryds IF 47:59, 16) Måns Fritzell Gudhems IF 49:34, 17) Helena Johansson Jönköpings OK 49:40, 18) Hans Djärv Jönköpings OK 51:11, 19) Elisabeth Henningsson OK Gisle 51:18, 20) Ola Samuelsson OK Vivill 52:06, 21) Lars Hagstrand Burseryds IF 52:21, 22) Kenneth Gattmalm Jönköpings OK 54:38, 23) Maria Larsson Burseryds IF 54:42, 24) Joakim Spångberg IK Hakarpspojkarna 57:20, 25) Karina Wahl IK Vista 57:52, 26) Rikard NordÈn Hässleholms OK 1:00:07, 27) Elisabet Johansson Jönköpings OK 1:08:29, 28) Camilla Svensson Burseryds IF 1:14:37, 29) Marie Hansson Lekeryd-Svarttorps SK 1:18:27, 30) Klara Hagstrand Burseryds IF 1:33:36

Öppen motion 6 (5) 5.6 km 0 Hm
1) Per Sundqvist OK Tranan 48:13, 2) Daniel Axelsson Målilla OK 48:24, 3) Hans Jörgen Hansson Lekeryd-Svarttorps SK 1:19:09, 4) Bengt Olsson IK Hakarpspojkarna 1:53:32

Öppen motion 7 (22) 3.1 km 0 Hm
1) Tomas Karlsson OK Njudung 27:55, 2) Helena Lindman OK Gränsen 28:38, 3) Rune Turesson OK Bävern 32:42, 4) Per Leandersson Anderstorps OK 33:02, 5) Anna Dolk Jönköpings OK 34:40, 6) Ulrika Ribbholm OK Njudung 35:53, 7) Lennart Holst Nässjö OK 38:16, 8) Sven-Åke Karlsson IK Hakarpspojkarna 38:31, 9) Ulf Jogbratt OK Tranan 38:37, 10) Sigrid Vemdal Mullsjö SOK 39:10, 11) Stefan Jennerstrand OK Njudung 39:39, 12) Karin Emanuelsson Bredaryds SOK 41:10, 13) Sofia Gustavsson Alvesta SOK 41:32, 14) Ida Thunberg OK Vivill 42:17, 15) Susanna Caleklint Karlskrona SOK 42:57, 16) Nils-Åke Emanuelsson Bredaryds SOK 43:34, 17) Johan Abrahamsson Gällstadbygdens SOK 45:15, 18) Geirulf Flaa Annebergs GIF 51:23, 19) Birgitta Johansson OK Tranan 52:04, 20) Kenneth Arvidsson Alvesta SOK 1:03:15

Öppen motion 8 (18) 4.6 km 0 Hm
1) Andreas Petersson Burseryds IF 37:03, 2) Anna Envall IK Hakarpspojkarna 39:18, 3) Sara Kindlund OK Tranan 40:06, 4) Jan Turesson Burseryds IF 40:39, 5) Stina Sterner Linköpings OK 43:35, 6) Anders Yngve IK Hakarpspojkarna 46:25, 7) Hans Trofast Tenhults SOK 47:17, 8) Jan-Olof Svensson Burseryds IF 47:32, 9) Veronica Adolfsson Anderstorps OK 47:56, 10) Stefan Wahl IK Vista 50:00, 11) John-Patrik Treptow Anderstorps OK 50:04, 12) Lennart Cedervärn Ulricehamns OK 51:06, 13) Per Sandlund OK Njudung 55:52, 14) Camilla RosÈn Annebergs GIF 1:00:43, 15) Mats Persson Skillingaryds FK 1:02:25, 16) Helena Johansson OK Gisle 1:03:54, 17) Alva Abrahamsson Gällstadbygdens SOK 1:06:24

Öppen motion 9 (8) 7.6 km 0 Hm
1) Arvid Claesson Jönköpings OK 57:30, 2) Håkan Johansson IK Hakarpspojkarna 1:02:06, 3) Oscar Claesson Jönköpings OK 1:04:33, 4) Andreas KaverÈn Klubblös 1:12:29, 5) Tilda Johansson OK Orion 1:13:00, 6) Edvin Claesson Jönköpings OK 1:19:43, 7) Christian Jansson OK Tranan 1:19:56, 8) Klas Friborg Jönköpings OK 1:36:33

Taggar