Orientering

Sex lokala segrare i O-Ringen

Orientering Det blev sex lokala segrare i femdagars, alltså O-Ringen.

Det blev fyra för BSOK och två för Stigen fördelat så här: Bredaryd: Axel Elmblad, Oliwer Lundberg, Filip Trofast och Håkan Svensson. OK Stigen Värnamo: Susanne Domby och Marita Johansson. Mest noterbart är Axel Elmblads stora segermarginal på drygt 14 minuter i H 20 elit.

Slutställning - alla fem etapperna

Axel Elmblad vann H 20 elit. Privatbild

H 21 elit, 14,470 m, 66 deltagare: 32) Emil Auselius, Bredaryds SOK + 1:01:11.

D 20 elit, 8,730 m, 104 deltagare: 38) Nicolina Moberg, Bredaryds SOK + 1:04:16.

H 20 elit, 10,440 m, 103 deltagare: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 3:22:27, 18) Anton Gunnarsson, dito, +43:17.

H 18 elit, 8,630 m, 113 deltagare: 33) Filip Broling, Bredaryds SOK + 32:29, 56) Victor Hörnquist, dito, +55:19.

D 21, 7,390 m, 186 deltagare: 35) Linnea Skalberg, Bredaryds SOK + 52:50.

D 21 kort-1, 5,360 m, 108 deltagare: 25) Klara Elmblad, Bredaryds SOK + 1:13:00, 28) Lisa Elmblad, dito, +1:21:40.

H 21 kort-1, 7,910 m, 119 deltagare: 1) Oliwer Lundberg, Bredaryds SOK, 3:06:32, 13) Linus Lundberg, dito, +30:44.

D 18, 5,060 m, 139 deltagare: Maja Inghammar, Bredaryds SOK, felstämplat.

H 16, 5,920 m, 164 deltagare: 111) August Grahn, Bredaryds SOK + 2:09:00.

D 10, 2,710 m, 96 deltagare: 2) Maja Nylund, Bredaryds SOK + 0:22.

D 35 kort, 4,400 m, 47 deltagare: 19) Stina Albinsson, Bredaryds SOK + 1:46:07, 26) Ellen Albinsson, dito, +2:03:40.

H 35 kort, 6,050 m, 63 deltagare: 38) Andreas Frisk, Vaggeryds SOK + 2:14:17, 55) Emil Eriksson, Bredaryds SOK + 4:26:12.

H 50-1, 6,210 m, 133 deltagare: 80) Magnus Trofast, Bredaryds SOK + 2:30:11.

D 50 kort, 3,660 m, 187 deltagare: 27) Camilla Holmqvist, OK Stigen + 51:25.

H 55, 5,770 m, 203 deltagare: 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 2:40:58.

D 55 kort, 3,340 m, 92 deltagare: 7) Chatarina Skalberg, Bredaryds SOK + 35:58, 80) Gunnel Börjesson, dito, +6:10:13.

H 55 kort, 4,110 m, 186 deltagare: 23) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK + 26:35.

D 60, 3,700 m, 73 deltagare: 20) Maria Andersson, Bredaryds SOK + 1:17:47.

D 65 kort, 3,100 m, 57 deltagare: 40) Agneta Bjersgård, Vaggeryds SOK + 1:54:31.

H 65 kort, 3,890 m, 115 deltagare: 49) Arne Gunnar Karl Andersson, Bredaryds SOK + 1:08:22, 95) Bengt Börjesson, dito, +3:11:10.

D 75, 3,150 m, 14 deltagare: 4) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK + 44:56.

H 75 kort, 2,690 m, 78 deltagare: 17) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK + 50:54.

H 85, 2,630 m, 14 deltagare: Torild Bornetun, Skillingaryds FK, felstämplat.

H 45 motion, 4,290 m, 47 deltagare: 19) Jonas Nilsson, Bredaryds SOK + 1:12:10.

H 50 motion, 4,160 m, 61 deltagare: 16) Dan Sunnero, Vaggeryds SOK + 1:16:08, 44) Stefan Claesson, OK Stigen + 2:59:03.

D 55 motion, 3,370 m, 50 deltagare: 1) Susanne Domby, OK Stigen, 3:19:01, 2) Eva Almgren, dito, +1:58.

H 55 motion, 3,980 m, 29 deltagare: 7) Micael Elmblad, Bredaryds SOK + 1:24:51.

H 60 motion, 3,830 m, 33 deltagare: 5) Hans Almgren, OK Stigen + 23:29.

D 70 motion, 2,940 m, 26 deltagare: 1) Marita Johansson, OK Stigen, 3:48:17.

H 70 motion, 3,590 m, 34 deltagare: 7) Bo Johansson, OK Stigen + 1:54:41.

Inskolning, 2,240 m, 141 deltagare: Ottilia Albinsson, Bredaryds SOK, godkänd, Edith Nilsson, dito, godkänd.

Svår 7,5, 7,670 m, 42 deltagare: 1) Filip Trofast, Bredaryds SOK, 3:03:03.

Svår 2,5, 2,610 m, 43 deltagare: 7) Tuva Nylund, Bredaryds SOK + 24:51.

Medelsvår 4,0, 4,190 m, 71 deltagare: Oskar Elmblad, Bredaryds SOK, felstämplat.

3-dagars svår 5,0, 5,190 m, 92 deltagare: 22) Per Sigvardson, Bredaryds SOK + 33:39.

3-dagars medelsvår 3,3, 3,320 m, 72 deltagare: 46) Ida Grahn, Bredaryds SOK + 1:47:43.

3-dagars lätt 2,5, 2,810 m, 40 deltagare: 4) Astrid Grahn, Bredaryds SOK + 14:37.

Mountainbikeorientering H 70, 12,090 m, 13 deltagare: Bo Johansson, OK Stigen, felstämplat.

Etapp 5

Filip Trofast, BSOK. Arkivbild

H 21 elit, 14,470 m, 66 deltagare: 10) Emil Auselius, Bredaryds SOK + 3:26.

D 20 elit, 8,730 m, 104 deltagare: 44) Nicolina Moberg, Bredaryds SOK + 20:43, 61) Clara Samuelsson, dito, +31:03.

H 20 elit, 10,440 m, 103 deltagare: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 1:00:33, 33) Anton Gunnarsson, dito, +12:08.

D 18 elit, 7,110 m, 102 deltagare: 84) Stina Andersson, Bredaryds SOK + 27:30.

H 18 elit, 8,630 m, 113 deltagare: 34) Victor Hörnquist, Bredaryds SOK + 7:57, 51) Filip Broling, dito, +10:17.

D 21, 7,390 m, 186 deltagare: 76) Linnea Skalberg, Bredaryds SOK + 18:42.

D 21 kort-1, 5,360 m, 108 deltagare: 29) Lisa Elmblad, Bredaryds SOK + 16:28, 39) Klara Elmblad, dito, +20:11.

H 21 kort-1, 7,910 m, 119 deltagare: 2) Oliwer Lundberg, Bredaryds SOK + 0:44, 23) Linus Lundberg, dito, +13:00.

D 18, 5,060 m, 139 deltagare: Maja Inghammar, Bredaryds SOK, felstämplat.

H 16, 5,920 m, 164 deltagare: 65) Hjalmar Folkestad, Bredaryds SOK + 9:20, 90) August Grahn, dito, +15:04.

D 10, 2,710 m, 96 deltagare: 10) Maja Nylund, Bredaryds SOK + 1:30.

D 35 kort, 4,400 m, 47 deltagare: 21) Stina Albinsson, Bredaryds SOK + 21:09, 31) Ellen Albinsson, dito, + 29:18.

H 35 kort, 6,050 m, 63 deltagare: 31) Andreas Frisk, Vaggeryds SOK + 21:53, 58) Emil Eriksson, Bredaryds SOK + 1:05:18.

H 50-1, 6,210 m, 133 deltagare: 91) Magnus Trofast, Bredaryds SOK + 36:39.

D 50 Kort, 3,660 m, 187 deltagare: 55) Camilla Holmqvist, OK Stigen + 13:30.

H 55, 5,770 m, 203 deltagare: 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 37:47.

D 55 kort, 3,340 m, 92 deltagare: 32) Chatarina Skalberg, Bredaryds SOK + 17:35, 87) Gunnel Börjesson, dito, +1:27:57.

H 55 Kort, 4,110 m, 186 deltagare: 13) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK + 1:52.

D 60, 3,700 m, 73 deltagare: 40) Maria Andersson, Bredaryds SOK + 16:37.

D 65 kort, 3,100 m, 57 deltagare: 30) Agneta Bjersgård, Vaggeryds SOK + 17:15.

H 65 kort, 3,890 m, 115 deltagare: 25) Arne Gunnar Karl Andersson, Bredaryds SOK + 7:24, 98) Bengt Börjesson, dito, +41:21.

D 75, 3,150 m, 14 deltagare: 8) Lisbeth Karlsson, Vaggeryds SOK + 17:31.

H 75 kort, 2,690 m, 78 deltagare: 10) Lars-Åke Claesson, Skillingaryds FK + 5:13.

H 45 motion, 4,290 m, 47 deltagare: 24) Jonas Nilsson, Bredaryds SOK + 17:00.

H 50 motion, 4,160 m, 61 deltagare: 11) Dan Sunnero, Vaggeryds SOK + 6:49, 41) Stefan Claesson, OK Stigen + 23:37.

D 55 motion, 3,370 m, 50 deltagare: 1) Susanne Domby, OK Stigen, 35:46, 3) Eva Almgren, dito, +5:03.

H 55 motion, 3,980 m, 29 deltagare: 11) Micael Elmblad, Bredaryds SOK + 12:28.

H 60 motion, 3,830 m, 33 deltagare: 6) Hans Almgren, OK Stigen + 6:49.

D70 Motion, 2,940 m, 26 deltagare: 5) Marita Johansson, OK Stigen + 6:29.

H70 Motion, 3,590 m, 34 deltagare: 7) Bo Johansson, OK Stigen + 16:50.

Inskolning, 2,240 m, 141 deltagare: Ottilia Albinsson, Bredaryds SOK, godkänd, Edith Nilsson, dito, godkänd.

Svår 7,5, 7,670 m, 42 deltagare: 2) Filip Trofast, Bredaryds SOK + 1:02.

Svår 2,5, 2,610 m, 43 deltagare: 7) Tuva Nylund, Bredaryds SOK + 3:09.

Medelsvår 4,0, 4,190 m, 71 deltagare: 1) Oskar Elmblad, Bredaryds SOK, 38:49.

3-dagars svår 5,0, 5,190 m, 92 deltagare: 19) Per Sigvardson, Bredaryds SOK + 6:55.

3-dagars medelsvår 3,3, 3,320 m, 72 deltagare: 9) Sanna Sigvardson, Bredaryds SOK + 10:53, 61) Ida Grahn, dito, +45:48.

3-dagars lätt 2,5, 2,810 m, 40 deltagare: 6) Astrid Grahn, Bredaryds SOK + 2:56.

Etappstart svår 7,5, 7,670 m, 184 deltagare: 20) Henrik Andersson, Bredaryds SOK + 11:05.

Etappstart svår 3,5, 3,760 m, 277 deltagare: 47) Amelia Skalberg, Bredaryds SOK + 12:08, 115) Angelica Jörnling, Vaggeryds SOK + 20:13.

Etappstart medelsvår 4,0, 4,190 m, 118 deltagare: 7) Otto Stenvall, Bredaryds SOK + 9:47, 8) Martin Rosén, OK Stigen + 9:48, 69) Alice Stammers, Bredaryds SOK + 34:49, 101) Peter Domby, OK Stigen + 50:36.

Etappstart lätt 5,0, 5,110 m, 68 deltagare: 51) Pierre Legrand, Bredaryds SOK + 48:45.

Etappstart lätt 3,5, 3,540 m, 120 deltagare: 5) Alma Trofast, Bredaryds SOK + 6:30.

Etappstart lätt 2,5, 2,810 m, 116 deltagare: 35) Jakob Martiin, Vaggeryds SOK + 16:47.

Etappstart U 1, 2,250 m, 63 deltagare: 22) Tuva Björk, Vaggeryds SOK + 4:17, 39) Ingrid Sunnero, dito, +8:51, 45) Märta Sunnero, dito, +11:01.

Etappstart inskolning, 2,240 m, 103 deltagare: Nora Björk, Vaggeryds SOK, godkänd.

Mountainbikeorientering H70, 12,090 m, 13 deltagare: 10) Bo Johansson, OK Stigen + 45:39.

Mountainbikeorientering etappstart lätt mellan, 9,190 m, 22 deltagare: 8) Johan Grahn, Bredaryds SOK + 23:56.

Taggar

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *