Orientering

Tre lokala DM-guld

Orientering Orienterarna är inne i en hektisk mästerskapsperiod och i dag har medeldistans-DM sprungits i Eksjötrakten. Där blev det tre lokala guldmedaljer.

Håkan Svensson, BSOK. Arkivbild

Alla bygdens fyra klubbar var representerade och alla fyra var också på prispallen.

Bäst lyckades icke oväntat Bredaryds SOK som tog två guld, tre silver och ett brons. Guld tog också Vaggeryds SOK plus ett silver, OK Stigen fick ett silver och Skillingaryds FK också ett silver.

BSOK-gulden ordnade Filip Trofast i H18 och Håkan Svensson i H50. Trofast vann visserligen inte tävlingen då en konkurrent från Blekinge var snabbare. Men, Filip tog DM-guldet, 20 sekunder före en IKHP-löpare. Håkan Svenssons seger var ingen överraskning och han var 1.36 före tvåan, klubbkompisen Mats Nylund.

DM-guld tog alltså Vaggeryds SOK och det var Chrissie Dahlqvist som tog hem D35. Hon var nästan två minuter före andra dam.

Övriga lokala DM-medaljer tog:

• Ina Skalberg, BSOK, tvåa i D50, slagen med 41 sekunder.

• Kenneth Waltersson, BSOK, tvåa i H60.

• Thomas Abinsson, BSOK, tvåa i H65, endast fem sekunder från guld.

• Camilla Johansson, Stigen, tvåa i D45, bara 24 sekunder efter.

• Lisbeth Karlsson, VSOK, tvåa i D70.

• Torild Bornetun, SFK, tvåa i H80, slagen med 52 sekunder.

Totalt deltog 775 löpare och många av dessa lär vara på plats i morgon då stafett-DM ska avgöras.

 

Resultat,

HÖKHULT, Eksjö SOK, DM, medeldistans:

D21, 3 740 m: 1) Elna Forsberg, Hakarpspojkarna, 29.13, 4) Amanda Hansson, Bredaryds SOK, +1.46, 6) Carina Svensson, do, +3.53.

H21, 4 790 m: 1) Patrik Karlsson, Växjö OK, 28.09, 23) Oskar Nilsson, OK Stigen, +41.33.

D20, 3 660 m: 1) Elin Granstedt, Hakarpspojkarna, 30.13, 4) Moa Hansson, BSOK, +5.09.

H18, 3 510 m: 1) Oscar Johansson, Karlskrona, 23.22, 2) Filip Trofast, BSOK, +0.48, 3) Emil Björnlinger, Hakarpspojkarna, +1.18.

D16, 3 280 m: 1) Emma Ling, Hakarpspojkarna, 25.49, 9) Linnea Skalberg, BSOK, +6.52, 17) Hanna Henningsson, do, +11.30, 20) Ellen Sigvardson, do, +16.00.

H16, 3 450 m: 1) Joar Hertin, Hakarpspojkarna, 22.18, 11) Anton Gunnarsson, BSOK, +4.24, 22) Axel Elmblad, do, +18.20.

D14, 2 720 m: 1) Ida Eskilsson, Hakarpspojkarna, 18.05, 13) Tuva Nylund, BSOK, +8.10.

H14, 2 830 m: 1) Noel Braun, Växjö OK, 16.31, 7) Filip Broling, BSOK, +4.11, 19) Rasmus Johansson, Stigen, +11.59.

D14 Kort, 2 340 m: 1) Ida Henningsson, BSOK, 25.29.

D12, 2 350 m: 1) Sandra Ling, Hakarpspojkarna, 18.04, 17) Sanna Sigvardson, BSOK, +10.37.

D10, 2 250 m: 1) Linnéa Edvardsson, Eksjö, 16.56, 19) Felicia Dahlqvist, Vaggeryds SOK, +27.02.

D35, 3 390 m: 1) Chrissie Dahlqvist, VSOK, 34.15, 2) Liselotte Klemming, Kalmar, +1.58.

D45, 3 130 m: 1) Carin Rosjö, Jönköping, 30.37, 2) Camilla Johansson, Stigen, +0.24.

H45, 3 680 m: 1) Fredrik Svensson, Jönköping, 24.48, 12) Per Sigvardson, BSOK, +8.26.

D50, 3 050 m: 1) Anna Ekbring, Kexholm, 28.48, 2) Ina Skalberg, BSOK, +0.41, 8) Kristina Johansson, do, +4.44, 9) Åsa Wadensjö Leo, do, +4.57.

H50, 3 480 m: 1) Håkan Svensson, BSOK, 23.47, 2) Mats Nylund, do, +1.36, 27) Jonas Bornetun, Skillingaryds FK, +15.27.

D55, 2 900 m: 1) Lotta Lidman Almqvist, Västervik, 29.13, 7) Maria Andersson, BSOK, +9.18.

H55, 3 360 m: 1) Elis Bengtsson, Norrvirdarna, 26.21, 8) Mikael Hansson, BSOK, +6.37.

D60, 2 620 m: 1) Bente Käll, Växjö OK, 26.25, 7) Erén Lång Albinsson, BSOK, +8.43.

H60, 3 350 m: 1) Kurt Svensson, Hakarpspojkarna, 27.47, 2) Kenneth Waltersson, BSOK, +2.54.

H65, 3 050 m: 1) Lars-Åke Brengdahl, Tranås, 27.41, 2) Thomas Albinsson, BSOK, +0.05.

D70, 2 520 m: 1) Monica Påhlstorp, Emmaboda Verda, 27.53, 2) Lisbeth Karlsson, VSOK, +2.37.

H80, 2 510 m: 1) Sven-Erik Lund, Anderstorp, 29.54, 2) Torild Bornetun, SFK, +0.52.

Inskolning, 1 730 m: Maja Nylund, BSOK, fullföljt.

Öppen 3, 2 580 m: 1) Stefan Jennerstrand, Njudung, 20.58, 22) Gunitha Robertsson, VSOK, +21.08, 33) Lars-Göran Klemming, Stigen, +36.29.

Öppen 5, 3 420 m: 1) Tobias Gustavsson, Växjö OK, 29.50, 10) Kent Robertsson, VSOK, +17.35, 15) Göran Klemming, Stigen, +20.56.

Öppen 8, 4 110 m: 1) Henrik Tryggeson, Växjö OK, 29.36, 18) Micael Elmblad, BSOK, +32.16.

Taggar