Nyheter

Bildextra: Nya Hjortsjöskolan

Uppdaterad 6 september, 2026 09:51 · Publicerad 5 september, 2026 09:00

Vi fick följa med på en rundtur i nya fina Hjortsjöskolans mellanstadie i Vaggeryd där hemvisterna fått namnen Gläntan, Ängen, Skogen och Sjön.

52 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/52
Kenth Williamsson (S), rektor Jenny Storck, skolchef David Norrfjärd och Gert Jonsson (M) utanför hemvist Skogen
2/52
Jenny Storck
3/52
4/52
5/52
6/52
7/52
8/52
9/52
Tittar upp
10/52
11/52
Tavlorna som nya skolchefen David Norrfjärd hade med sig
12/52
Kultur- och fritidsnämndens ordförande Nadira Kilim (S)
13/52
14/52
Ovanvåning där fyra klassrum finns
15/52
16/52
17/52
Varje klassrum har ett grupprum
18/52
19/52
Nadira Kilim (S)
20/52
21/52
Gert och Martina tar plats i senapsgula soffan
22/52
Högt i tak
23/52
Nadira och Kenth lyssnar
24/52
Tittar ner
25/52
Tekniksal
26/52
"Benjamin" står i förrådet
27/52
På övre plan har två klassrum utsikt över skolgården
28/52
29/52
30/52
Biblioteket
31/52
Kenth Williamsson (S) provsitter
32/52
Konsten visas även till övre plan
33/52
Bibliioteket
34/52
Personalutrymmen
35/52
Personalutrymmen
36/52
Moderaterna Gunilla Otterberg och Gert Jonsson
37/52
Konferensrum
38/52
Nedre plan finns konstverk gjord av Melissa Henderson
39/52
40/52
41/52
42/52
43/52
44/52
45/52
46/52
Skofri skola
47/52
Elevhälsa på markplan
48/52
Ängens hemvist
49/52
Gert, Jenny och Kenth
50/52
51/52
Nya Hjortsjöskolan
52/52
Strax intill har gamla mellanstadiet rivits i sommar. Här ska bli skolgård med bollsporter.

Ängen, Skogen och Sjön är färgsatta olika och varje hemvist innehåller två klassrum på nedervåningen och fyra på övervåningen. Grön, blå och ljung i färgsättning. Två rejäla entréer per hemvist, två klassrum på plan 1 och på övervåningen är det fyra klassrum. Fönstren på nedervåning har inte fönster som inte är ut mot skolgården. Det finns en tekniksal per hemvist, förråd i varje klassrum och ett grupprum. Rektor Jenny Storck berättar att när eleverna flyttar in i skolan så är man kvar i samma klassrum, och hemvist, under hela mellanstadiet.

– Klassrummen är möblerade annorlunda och efter klassens behov. Det finns en avlastningsyta för lärare, både whiteboard och bildskärm finns. Varje klassrum är utrustad på samma sätt för likvärdighet. Anslagstavla finns i alla klassrum om vad som händer, vi har gott om förråd som inget behöver ligga framme. Vi har en behaglig färgsättning och inga skor tillåts. Bänkar har ljuddämpande lock. Vi har fått vara med och lämna önskemål från början, det känns bra.

18 vanliga klassrum med 6 i varje hemvist. Klassrummens ljus släcks och tänds automatiskt och är inte av traditionella lysrör utan behagligt ljus, som dagsljus kan man enkelt utrycka det. I Gläntan är färgsättningen gul och här är särskilda undervisningsgruppen, de har lite annorlunda lokaler för att anpassa elevernas behov.

Gert Jonsson (M) frågar Jenny Storck vad största skillnaden mellan modulerna och här, är?

– Här finns utrymme. Det var fina lokaler i modulerna men här är det anpassat för utbildning. Här är verkligen en skola. Trängsel gör att det blir andra energier på skolan, berättar Jenny.

Fotnot: Whiteboard är en skrivtavla med en blank, vit yta som man skriver och ritar på med speciella vattenlösliga tuschpennor.

Kommentarer

1

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Vilken fin och genomtänkt skola! ❤️
    Så viktigt att eleven får möjlighet att själv ta sin väg till skolsköterskan eller skolkuratorn, på ett tryggt och enkelt sätt. Att få känna att allt inte behöver synas eller att alla behöver veta när man behöver någon att prata med.

    Det är verkligen att se och respektera varje elev som en egen individ, med sin egen väg och sina egna behov. 🌿