Dåligt med sömn men mycket fart på Dreamhack i Jönköping.
Bildsvep från Dreamhack
I fredags den första december gick årets vinterupplaga av Dreamhack av stapeln. I tre dygn står datorspel, tv-spel, musik, tävlingar, spelkändisar och umgänge i centrum. Den stora festivalen fortsätter att locka stora massor och även denna vinter. Under lördagen var det ”mer folk än man någonsin sett” uppger återkommande besökare. Med en stor scen i den största hallen kunde man se konserter med artister som Tjuvjakt, Mr Weebl, Italobrothers, Altego och många fler medan man i andra hallar kunde testa nya spel och tävla mot varandra i Dreamexpo där många utställare i år kunde visa upp sig. Denna vinter var det även stora turneringar i bland annat Dota 2, CS:GO och Quake.
Förutom allt positivt har Dreamhack fått mycket kritik för alltför få sovplatser för deltagare i år. I huvudsak används racketcentrum som sovsal men detta räcker inte för alla de trötta spelarna som fått sova vid datorer eller skrymslen runt Elmia.
I dag är sista dagen att besöka eventet och i morgon kväll ska Elmia vara återställt tills nästa sommar då Dreamhack Summer 2018 drar igång.
Kommentarer
1Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.














Sååå, mycket ONT över världen sker ändå…
Utan, att man skall fira det med ”dessa” masker
och i Amerikalisserad stil…
För vad äro Alla helgons helg?
Tänk, tänk verkligen efter…