I morgon ställs man i 25-årsåldern inför rätta för att ha bott olagligt i en lokal som tillhör Vaggeryds kommun.
Nyheter
Bodde olagligt i kommunens lokal - ställs inför rätta

I nästan ett års tid har en man i 25-årsåldern bott olagligt i en tom lokal som ägs av Vaggeryds kommun, i morgon onsdag ställs han inför rätta för olaga intrång.
Byggnaden var fuktskadad och stod tom, men i mars 2020 upptäckte kommunen att mannen brutit sig in och bosatt sig i där.
Källa: P4 Jönköping
Kommentarer
9Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.















Vilken lokal handlar det om?
Ja detta var ju ytterst märkligt. Intressant att veta vilken lokal, varför bodde han där? Var han hemlös, ensamkommande eller vad?
Så hjälper vi dig i Vaggeryds kommun. Enligt mej så är det ett rop på hjälp… Eller
Håller med dig Peter…
Lokalen saknade tillsyn i ett år
På vilket sätt skadade mannen Vaggeryds kommun förutom att han tog sönder ett lås och bodde gratis i en tom fuktskadat lokal? En sådan individ behöver hjälp med sitt boende, verkar som att kommunen är ute efter de som felparkerar och är hemlösa i kommunen .
Hur många fuktskadade och mögelskadade lokaler finns i kommunen? Hjälp de som behöver hjälp och utsätt inte barn och anställda för för trånga och farliga lokaler. Det är lagbrott.
Hur kan man ställa en hemlös inför rätta? Se om ert eget hus och var lite mänskliga, ett gott råd till er.
En människa i nöd bodde i ett års tid i en lokal som tillhör kommunen. Vaggeryds kommun märkte inte det. I stället för och få hjälp så ställs den stackaren inför rätta.
Skäms Vaggeryds Kommun.