Polisen larmades till Klevshult under morgonen där en lastbil hade utsatts för stöld
Nyheter
Elektronik stals i Klevshult
Det var vid 07.00-tiden på tisdagsmorgonen polisen larmades till rastplatsen i Klevshult. Under natten har någon rivit sönder ett kapell på ett lastbilssläp och stulit gods.
Troligtvis har gärningspersonerna fått med sig elektronik till ett okänt värde. Polisen har under morgonen varit på platsen och genomfört en brottsplatsundersökning och upprättat en anmälan om stöld. I nuläget finns ingen misstänkt.
– Chauffören var osäker på vad som var i lasten men tror att det är elektronik. Det är inget värde summerat, säger Åsa Willsund polisens presstalesperson.

Kommentarer
1Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.















Märkligt, jag funderar på varför det inte sker nattliga kapellskärningar hos lastbilar med gods såsom Engångshanddukar, Skosnören eller Plastskedar …..