Från Fenix kom eleverna Rebecka, Edvin, Olof, Sakarias och Nils till näringslivsfrukosten på F-Service för att berätta om sina idéer som mynnat ut i UF-företag.
Företagsamma elever på näringslivsfrukost

Den lokala presenten i vacker påse riktar sig mot kommunens invånare med lokalt innehåll. Nu innan jul är innehåller den bland annat glögg från Byarums skafferi.
Olof Sandström berättar: – Vi visste att det fanns skickliga företagare i kommunen och vi vill samarbeta med innehållet i påsarna och att ni kan bjuda anställda på en julpresent.
Rebecka Albäck fyller i att ”vi har träffat alla våra kunder, vi har presenterat vårt företag när vi hade öppet hus och vi har varit på båda julmarknader som arrangerats i kommunen. Vi vill också bli en leverantör till företaget som vill ge det där lilla extra".
Sakarais och Nils satsade på datafodral istället. De berättar: – Man kan få datafodralen i olika färger, tryck med namn, kanske med glitterbokstäver om så önskas, kanske en bild på favoritfotbollslaget eller företagets logga. Vår samarbetspartner är PR-tryck och målet är att vi ska sälja 200 fodral. Det går bra för vi har redan sålt 160, konstaterar killarna bakom datafodralsidén som blev deras UF-företag under skoltiden på gymnasiet i Vaggeryd.















