Nyheter

Frälsningsarméns gryta värms upp

Publicerad 9 december, 2023 13:06

"Håll grytan kokande" är välkänt i Skillingarydsbygden. I dag var det premiär för insamlingen utanför ICA i Skillingaryd där Kerstin Svensson tog det första passet.

4 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/4
Jennie Hjalmarsson swishade en gåva och höll grytan kokande. Kerstin Svensson tackade för gåvan för hjälpbehövande i Skillingaryd
2/4
3/4
Klevshultsborna hade lagt in en peng i grytan
4/4

I dag värmdes Frälsningsarméns gryta utanför ICA i Skillingaryd. Från onsdag till lördag kommer grytan finnas utanför matbutikerna i Skillingaryd och även torget någon dag för att samla in pengar till behövande. Kerstin Svensson fanns på plats under första passet utanför matbutiken.

– Pengarna som skänks går till hjälpbehövande i Skillingaryd med omnejd. Vi är ett tiotal, knappt, från Frälsningsarmén som hjälps åt att finnas på plats utanför matbutikerna nu innan jul. Första grytan gjordes i början av 1900-talet i Amerika. När Frälsningsarmén kom till Sverige fortsatte vi och det är en tradition att hålla grytan kokande, berättar Kerstin Svensson.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.