SOS larmade klockan 10.03 om gaslarm i en hiss i en byggnad på Ljungberghsgatan i Skillingaryd. Det visade sig att någon hade placerat en brinnande marschall i hissen. – Ja, den stod och brann och det luktade en hel del, säger räddningsledaren Jerker Sturedal.
Nyheter
Gaslarm i Skillingaryd - var ofarlig gas
Från polis och räddningstjänst kunde man klockan 10.40 inte berätta om det verkligen funnits någon gasbehållare i hissen eller dess närhet men inget tydde på det. Senare visade det sig att det ofarlig lustgas som hade placerats i marschallen.
Ingen person skadades och det finns ännu ingen misstänkt för att ha placerat marschallen i hissen.
– Händelsen har inträffat i en hiss på Ljungberghsgatan 6 i Skillingaryd och polisen är intresserad av att komma i kontakt med personer som kan ha gjort iakttagelser eller har vetskap om händelsen, uppger Thomas Agnevik, presstalesman vid polisen.
Kommentarer
2Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.















Spärra in den som gjorde det. Sjuk människa.
Håller med. Kunde gått riktigt illa.