Nyheter

Gemytlig gemensam jul

Uppdaterad 26 december, 2019 14:49 · Publicerad 26 december, 2019 13:00

Som brukligt arrangerades en gemensam jul i Skillingaryd för den som så önskade

19 bilderTryck på en bild för fullskärm

För femte året i rad ordnades det gemenskapsjul i Skillingaryd. I år var det i Skillingaryds församlingshem. Totalt var det 55 personer på plats under eftermiddagen.

Arrangemanget genomförs av privatpersoner med stöd av Lions och kyrkorna i Skillingarydsbygden och företag i kommunen.

Initiativet togs ursprungligen av Ellen Storck och då var firandet i Missionskyrkan. En som har varit med samtliga år är Linus Persson men det är många som hjälper till. I år var det Gunilla och Kalle Öqvist, Runo Eriksson, Yvonne Svanström samt Camilla och Conny Söderlund-Clemens tillsammans med Linus Persson.

Med hjälp av sponsorer hade ett stort julklappsbord ordnats med Camilla som ansvarig. Kalle såg till att brasan var tänd och att skinkan skivades. Yvonne, Runo, Conny och Gunilla var kockar med Linus koordinerade och kallade sig för chef. Den yttre miljön med marschaller ordnades av Leif Welander.

Anna-Karin Danielsson stod för musikunderhållningen och fick senare hjälp av kyrkoherde Klas Svensson som spelade saxofon och läste julevangeliet.

Birgitta Andersson framförde ett tack till alla som medverkat under dagen

Bilderna är tagna av Conny Söderlund.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.