Nyheter

Kopieringspeng gick till ”fikakassan Skillingehus”

Publicerad 24 juni, 2026 06:34

Vid kommunstyrelsens arbetsutskott fanns revidering av avgifter för kopior och utskrift av allmänna handlingar med mera kopplat till förskottsbetalning och betalning. – Det var en engångsföreteelse att intäkterna har inkommit till det aktuella kontot, menar ekonomichefen Camilla Holm.

Kopieringspeng gick till fikakassan Skillingehus. Bild Pixabay

Vid begäran om allmän handling har avgiften för detta under en tid hamnat på konto 2983 som benämnts ”Fikakassa Skillingehus”. Det har irriterat en del kommunbor. Under kommunstyrelsens arbetsutskott förra veckan fanns revidering av avgiftshandlingarna för allmänna handlingar med. Kenth Williamsson (S) ordförande i kommunstyrelsen om ändringarna:
– Nu kan man begära in förskottsbetalning också, det känns klokt. Man har också gjort lite förändring och skapat ett eget swishnummer som gör att det ska bli tydligare och man ska kunna hantera behoven på ett bra sätt.

Går inte pengarna till konto 2983 och ”Fikakassan Skillingehus” längre?
– Fikakassan är fel, kontot är mycket bredare än så. Det är inte bara fikakassa och har aldrig varit, så det är dumt att det står så, menar Williamsson (S).

Jörgen Johansson (C) oppositionsråd:
– Om ett företag har ett swishnummer så måste det redovisas, man kan inte bara komma undan hur som helst. Ett namnbyte är på gång och det är förståndigt. Jag upplever att offentliga handlingar som begärs ut har ökat.

Att kopiering och utlämnande av handling hamnade på ”Fikakassan Skillingehus” svarar kommunens ekonomichef Camilla Holm på:

– Det var en engångsföreteelse då receptionen på Skänkelund vid detta tillfälle inte hade tilldelats swishnummer för ändamålet. De uppgav då detta swishnummer för att kund skulle kunna betala direkt på plats. Intäkten från kund har därefter bokförts om till rätt konto. I dag har Skänkelund swishnummer för detta ändamål. Intäkterna från kopiering och utlämnande bokförs på intäktskontot och tidigare konto 2983 är inte längre ett aktivt konto hos kommunen.

Intäkterna för kopiering och utlämnande, var hamnar pengarna?
– De ska täcka kostnaderna för papper och kopieringskostnad, svarar Camilla Holm, kommunens ekonomichef.

I den nyuppdaterade handlingen från kommunen kan man läsa att: ”Beslut om en handling ska lämnas ut fattas av den myndighet som förvarar handlingen, enligt offentlighets- och sekretesslagen. En allmän handling ska tillhandahållas utan kostnad men en avgift kan tas ut för avskrifter eller kopior av handlingen. Begäran om avskrift eller kopia av allmän handling ska behandlas skyndsamt. Avgifter för kopiering, utskrifter och avskrifter i både pappers- och elektroniskt format tillämpas av avgifter, där avgiften går till den myndighet som lämnar ut handlingen. Kommunen kan kräva förskottsbetalning vid större förfrågningar och invänta betalning av denna innan vidare hantering.

Avgift för svartvit A4-sida är 2 kronor och färg 5 kronor. I A3-format är det 4 kronor för svartvitt och 10 kronor för färgsida. Utlämning av elektronisk handling, digital fil, till e-post är avgiftsfritt men till usb-minne kostar digitala filen 70 kronor per styck och för pdf-dokument som har skapats från andra datasystem är kostnaden 50 kronor per påbörjad fjärdedels arbetstimme. Geografisk information från primärkarta i digitalt format motsvarar kommunens självkostnadspris för arbetstiden och för år 2025 är timkostnaden 1 234 kronor per timma.

Betalning för begärd handling gick till konto 2983, Skillingehus fika. Privatbild.

5 svar på “Kopieringspeng gick till ”fikakassan Skillingehus””

  1. Vi har ju en antagen miljöplan där det framgår att vi inte skall skriva ut papper i onödan.
    Det är ju märkligt att våra tjänstemän inte följer detta utan allt som oftast enbart går med på att göra papperskopia. Jag har ju prövat detta och jag har ju skriftligt beslut från kommundirektören att det bara gick att lämna ut papperskopia. De vägrade att lämna ut annat än papperskopia.
    De handlingarna jag begärde påstods vara på 14.000 sidor vilket jag har svårt att tro men det kanske det var.
    Intressant att man måste vara mycket rik för att kunna ta del av vårt grundlagsfästa rättigheter!!
    Mycket fika blir det för 28.000 kronor och där kanske vi har svaret varför KD vägrar att lämna ut elektroniska filer?
    Får väl ställa denna fråga till hösten.
    Peter Johansson (M)

  2. Den gången jag betalade ett par tusen för utskrifter blev det go’fika!

  3. Det kan tyckas lite halvfräckt mot receptionspersonalen när kanslichefen sparar ned en (elektronisk) pdf med grön text i stället för svart och sänder ner till receptionspersonalen för utskrift i stället för att skicka med epost som förklarar lite röda om kinderna att det blev lite dyra bullar denna gången för det var grön text så då blir det färgkopior.
    Och så åker väl du dessutom långt också?
    Personalvänlig hantering?

  4. Ja vad ska man säga, om inte pengarna kan komma rätt för kopiering och hamnar i kaffekassan så förstår jag att resten som vår kommun beräknar inte heller stämmer. Eller är det bara jag som tycker det?

    1. Engångsföreteelsen har för min del inträffat minst tre gånger mellan januari 2026 och 16 mars 2026. Det blev troligen en och annan bulle även 2025 men vem ids kolla det, för länge sedan uppäten.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.