Nyheter

Nämnd lämnar sanktionsavgift för parkeringsplats

Publicerad 29 augusti, 2019 06:14

De nya kommunala parkeringsplatserna mellan Skillingehus och vårdcentralen blir en dyr affär trots rabatt

Arkivfoto från juli månad

Parkeringsplatserna intill kommunhuset påbörjades utan att startbesked lämnades. Nu har miljö- och byggnämnden lämnat en sanktionsavgift, till fastighetsenheten, med rabatt.

– Vi halverade avgiften och den blev 55 916 kronor för att ha startat anläggningen av parkeringsplatser utan startbesked, förklarar Peter Sjöberg (M) ordförande i miljö- och byggnämnden.

Parkeringsplatser kräver bygglov enligt lag och avgiften uppgår till 111 832 kronor. Avgiften får, i enskilda fall, sättas ned om avgiften inte står i rimlig proportion till den överträdelse som begåtts och nämnden hade som val - nedsättning till hälften eller en fjärdedel. Vid miljö- och byggnämndens senaste möte beslutades att en halvering av sanktionsavgiften skulle göras.

3 svar på “Nämnd lämnar sanktionsavgift för parkeringsplats”

  1. Detta händer ju hela tiden så fort kommunen ska bygga något???
    Miljö o bygg måste ju va stenrika nu!

    1. Dessa pengar går inte tillbaka in i kommunen utan tillfaller staten.

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.