Tre polisbilar, flera poliser, polishund och en person gripen.
Polisen aktiv i centrum - polisbil fick bärgas


Det har varit och är aktiviteter vid och kring torget i Skillingaryd just nu.
Polisen har sökt efter en eller flera personer för skadegörelse på en polisbil – det var sönderskurna däck och klockan 13.24 bärgades polisbilen.
En man i 30-årsåldern greps, för skadegörelsen, och togs in till förhör. Polisen betecknar händelsen som allvarlig.
Av annan artikel framgår att det är vissa orosmoln i centrala samhället som bland annat fått kommunpolitiker att agera.
På plats vid och kring torget syntes som mest tre ”målade” polisbilar och en ”omålad”, alltså tre med Polis noterad och en utan text.
Vid 13-tiden hade två av polisbilarna åkt medan det tredje var kvar.

Kommentarer
26Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Visar de 5 mest engagerade trådarna av 26 kommentarer.














Kommunen lockar ju hit dom med matkassar mm dom håller ju till på mötesplatsen eller vad det nu kallas.där får ju tydligen vara påtänd när dom äter sin frukost eller vad dom gör?å det enda som diskuteras vid borden är hur dom ska få tag i droger för dagen. Stäng skiten så försvinner nog missbrukarar med.
”Funderar” Du är välkommen till mötesplats och prata med alla som kommer dit, jag har aldrig på över två år där hört ett enda samtal om hur man får tag på droger. Matkassarna går till många behövande, det är inte bara till missbrukare. Att kalla det stället för skit är oerhört respektlöst. Så många människor har funnit en betydelsefull mötesplats och god gemensksap där. Välkommen!
Du behöver inte betala för några matkassar, all mat skänks av butikerna i kommunen och delas ut av kyrkornas personal på måndagar och torsdagar.
Det finns väl en gräns för vad som är ok gällande hur påverkad man får vara där men Alice och Kicki som jobbar där har bra koll och stor kunskap i hur det bör hanteras och det har i stort sett aldrig varit ett problem. Som sagt tidigare, välkommen dit för att se hur det fungerar.
Allt gott!
Nu har jag svårt att se hur det gynnar trygghet en i samhället genom att stänga ute påverkade missbrukare. Det är väll ändå vedertagen vetenskap att chansen att nå fram till dem är genom att skapa relationer och gemenskap. Tycker inte det är i allmänhetens händer att prata om mötesplatsen utan jag är säker på att personalen där har kunskap och förmåga att vidarebefordra om de upplever problem. Att stänga ute missbrukare därifrån är som att be om mer oro på torget.
Du Funderar. Har du varit på Mötesplatsen så du vet vad dom gör där? Om du inte har gjort det,så tycker jag att du ska göra det och kanske ta en fika. Det är öppet Caffé på måndagar och torsdagar. Många som kommer och trevligt är det. Vilket arbete dom gör personalen och kyrkorna.
Lilla Lilly!
Jag vet vem personen är och det är en kille från Balkan. Jag vet även namnet på honom. Så ja det är ingen svensk kille. Jag önskar bara att jag springer på honom så jag kan be honom försvinna härifrån. Varför vurmar alla för folk med annan etnicitet?
Har du bevis på detta?! Ha liksom sitt inte och släng ut skit på andra när du inte har några bevis – Skillingarydsbo allvarligt
Nu sitter dåren(med sin fina väst under en svart täckjacka) vid Jonssons. Han blev lite illa berörd när jag konfronterade honom vid namn och undrade vad han gjorde där. Detta att ha koll på honom, stör honom så till den milda grad att han förhoppningsvis tröttnar på att sköta sina affärer runt torget. Så jag uppmanar alla att verkligen titta på honom när ni ser honom, så han känner att alla vet vem han är.
Du kan inte bara gå till till honom och konfrontera honom och fråga vad han gör där. Liksom alla har rätt och sitta var de än vill så du skillingarydsbo – sitt inte och kasta skit på folk
Jo det kan jag, har gjort och kommer att fortsätta att göra.
Inte okej ska du veta!
Redaktionen: Vi har nu satt stopp för ytterligare kommentarer i detta inlägg