Snart är det dags för Kadim Akca att föreläsa i Skillingaryd. Kadim har en spännande historia från när han kom till Värnamo från Turkiet som 19-åring och tillbringade sina första nätter på en parkbänk.
Serieentreprenören föreläser på Vinden

Kadim Akca är serieentreprenören som blev känd över hela landet när han år 2010 släppte boken "Tänk som en turk om du vill lyckas i Sverige". År 2012 tackade han sin hemort Värnamo genom att finansiera en uppvärmd bronsskulptur, en konstnärlig gestaltning av den parkbänk där han sov som uteliggare den första tiden i Värnamo, 1970. I dagligt tal kallas den ”Turkens bänk” och är placerad mitt i Åbroparken i centrala Värnamo.
Kadim Akca föddes i Turkiet år 1951. 1970 kom han till Sverige och Värnamo via ett främlingspass. Han hade gått fem år i skolan, förstod ingen svenska och hamnade på en parkbänk i Åbroparken. Tack vare invånarna i kommunen fick han en ny start och har sedan dess blivit en mycket framgångsrik företagare, verksam inom främst städning och fastighetsservice.
Föreläsningen på Vinden i Skillingaryd har fritt inträde. Annons om föreläsningen finns i tidningen.















Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.