Flera polispatruller var på plats kring Sturegatan - Marielundsgatan i Skillingaryd där en misstänkt skottlossning ägde rum kring klockan 15.45. Vid 19-tiden bekräftade polisen att en man gripits.
Skottlossning i Skillingaryd - en man är gripen
Uppdaterat: Polisens vakthavande Roland Karlsson berättar att en medelålders man greps och denne är misstänkt för framkallande av fara.
Mannen verkar ha skjutit omkring sig från fastigheten men inte träffat någon person.
– Vi hade förhandlare på plats och mannen greps på ett lugnt sätt, berättar Roland Karlsson vid 19.30-tiden.
Mannen kom självmant ut efter telefonförhandling med polisen.
Den misstänkte mannen fördes till Jönköping för förhör. Några poliser av de totalt 20-talet på plats stannade kvar på den aktuella platsen för att tala med grannar. Det är oklart varför mannen sköt. Tydligen använde han ett jaktvapen och i bostaden påträffades vapen.
Under kvällen greps också en annan man på platsen.Denne har inte med själva skjutningen att göra men han misstänks för olaga hot mot tjänsteman,.
Det finns även en annan uppgift som inte är bekräftad: Att kvinnan som körde av vägen söder om Skillingaryd vid ungefär samma tidpunkt kan ha haft kontakt med mannen som sköt omkring sig. Detta är inget som går att få bekräftelse på från polisen.
Noteras kan att en del boende i området inte fick lämna sina hus under händelsen och missade exempelvis planerade besök vid midsommarfirandet på Grönelund.
Tidigare information:
Enligt uppgift från förbipasserande på väg till midsommarfirandet på Grönelund är det avspärrningar vid Sturegatan och det är svårt för många att komma fram på ett enkelt sätt.
Tobias Sundström vid polisens ledningscentral berättar att man har flera polispatruller på plats men i övrigt vill han inte kommentera händelsen:
– Det är för tidigt att säga något, uppger han.
Samtidigt säger han att det inte finns någon uppgift om att någon är skadad.
Ett vittne har uppgett att sex skott avfyrats och skottlossningen hördes för övrigt långväga ifrån.
Privatbilder
Kommentarer
27Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Visar de 5 mest engagerade trådarna av 27 kommentarer.




















Det var ingen skottlossning utan en person som kastade smällare eller liknande. Jag såg själv personen som kastade smällarna och det var en person som var fullt svartklädd, keps och skägg. Jag fick syn på honom i samband med 2-3:e smällen ifrån fönstret och han vände sig snabbt och gick därifrån.
Nej det tror jag inte för då hade nog poliserna vetat det
Smälllare!!!
Det är ju inte vad polisen skriver!
Det var ju vapen inblandade….
I våran lilla by Skillingaryd? Hoppas att det inte är invandrare så att SD får fler röster!
Tror dom får tillräckligt med röster ändå 🤣
Vilken tur att han var svensk då.
Allt bra, ta det lugnt, fokusera på genusvetenskap, inget att bry sig om, svenskar. Några skott hit eller dit, vem bryr sig. Som feminist är jag störd av att svenska män sitter och ser på fotboll när vanliga män våldtar i grannhuset.
Vanliga män????
Finns inga vanliga män som våldtar.
Det känns mycket trist att denna utveckling nu även kommer till Gnosjöregionen. Tidigare i veckan sköt de 6 personer vid Värnhem i Malmö och igår torsdag sköt de en person på Lindängsplan, också det i Malmö. Det var även skottlossning vid Flatenbadet i sydöstra Stockholm och skottlossning i Kristianstad. Jag håller helt med Joakim Palmkvist på Sydsvenskan att denna sommaren kan bli våldsammare än någonsin. Jag saknar det gamla trygga Sverige och känner inte alls igen mig i det nya Sverige.
Säg det till personen i skillingaryd. För mycket bönder med vapen häromkring.
Det är nog inte det som är bekymret i Sverige idag
Alltså en man med vapen runt den adressen som syns?! Alla tror ju detta är en känd person. .
Hoppas inte för då kunde detta stoppats för 20 år sen
Bilderna visar avspärrningen. händelsen ligger längre upp på vägen till Grönelund.
Samtliga som sitter och spekulerar skall inte fortsätta med detta. Skulle helst vilja radera ut inläggen. Det kan ske saker som man helst inte skulle vilja ske, och det har det gjort i detta fallet. Beder alla som skriver om partipolitik, mördare och jägare, ta ert förnuft till fånga om ni har något. Varför rabbla upp en massa ”smörja” finns ingen anledning. Det finns de som drabbas i varje sådant här fall, ”Ha respekt för detta”
Hur tänker du nu?