Nyheter

Stämningsfull invigning vid Fågelfors-OS

Uppdaterad 5 december, 2016 21:05 · Publicerad 13 september, 2016 00:00

Under några minuter på tisdagsmorgonen ljöd den olympiska hymnen över skolgården i Skillingaryd.

Den bildade en stämningsfull upptakt till Fågelfors-OS som är Fågelforsskolans högt egenhändiga version av de olympiska spelen.

Det var eleverna i F-5 som hade en halvdag på OS-tema där de verkligen fick upplopp för all spring som fanns ackumulerad i benen.

Men innan det var dags att kasta, klättra, springa, dribbla och hoppa förmedlades det olympiska budskapet. Det så tyst att man kunde höra en knappnål falla över skolgården när eleverna stod samlade vid norra gaveln på 1914-årsskola för inmarsch.

”IOK-ordförande” var Petra Ryman dagen till ära skrudad i den blågula overall hon bar i början på 80-talet som landslagsspelare i badminton.

160 elever tågade sedan in fördelade på 20 grupper. Grupperna var blandade och varje grupp bar i täten en av eleverna gemensamt tillverkad affisch med gruppens namn.

Efter att olympiska eden i Fågelforstappning hade lästs upp och den olympiska elden tänts  väntade fem olika tävlingsstationer kring den södra delen av skolgården.

Några resultat samlades inte in, här var det viktigaste inte att vinna utan att kämpa väl i baron de Coubertins anda.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.