I Ohsbruk i Värnamo kommun var det rekordjakt i helgen.
Nyheter
Största älgen hos jaktlaget i Ohsbruk
En tolvtaggad älg fälldes av Nicklas ”Zakke” Gustavsson. Det är den största älg som är fälld sedan jaktlaget bildades för över 50 år sedan.
Sänd oss gärna bilder eller texter från älgjakten till redaktionen@skillingaryd.nu eller redaktionen@vmo.nu.
Oftast har du telefonen med dig ut i skogen och då kan du sms:a bild och kort text till 070 – 213 14 66. Det behöver inte handla om fällda älgar utan kan vara bilder från jaktlaget, när man står på pass, fikar, har genomgång av älgpassen med mera.

Kommentarer
4Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.
Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.















Varför är förtätning så självklart? Det har blivit ett sådant där begrepp som inte får ifrågasättas alls. Nu var det tydligen ett enhälligt beslut, så det verkar bara vara ”vanligt folk” som undrar.
Se till att affärsverksamheten kan etablera sig på Bredasten, och en bra bussförbindelse, så behöver vi ju inte centrum. Det har ju flyttat!
Det enda som hade behövts bygga där är ett parkeringshus. Redan nu är det svårt med parkeringsplatser, särskilt vid evenemang som till exempel Värnamodagarna när folk från andra hålor i kommunen tar sig till stan.
Nu går utvecklingen i fel riktning och parkeringsplats efter parkeringsplats försvinner.
Trist att parkeringsmöjligheterna försvinner. Snart får man parkera vid Bredasten och ta taxi in till stan.