Nyheter

Tre lastbilar har kolliderat - Ett körfält öppet

Uppdaterad 14 juli, 2020 13:17 · Publicerad 14 juli, 2020 10:56

Larm inkom till SOS klockan 10.45 att tre lastbilar har kolliderat på E4:an vid Vaggeryds norra infart i södergående riktning. Ingen person har kommit till skada i olyckan. Texten uppdaterad kl 11.11, 12.00, 13.00

Trafikverket meddelar att trafikanter ska, om möjligt, välja annan väg. Just nu totalstopp i södergående riktning. Prognos är satt till klockan 11.30 som kan ändras beroende på räddnings- och återställningsarbetets omfattning.

Uppdaterad kl 12.00; Räddningstjänsten, RäddSamF meddelar, att lastbilar kolliderat i en seriekollision. Ingen person var i behov av ambulanstransport till sjukhus. Vid räddningstjänstens framkomst stängdes trafiken av i södergående riktning. I väntan på bärgning av fordonen släpps trafiken förbi olycksplatsen i ett körfält. Till platsen larmades räddningstjänst från Vaggeryd och Skillingaryd samt ambulans och polis.

– En lastbil som har kört in i en annan lastbil. Oklart i nuläget om det är någon brottsmisstanke bakom trafikolyckan, säger Åsa Willsund polisens presstalesperson.

Trafikverket meddelar klockan 13.00 att ett körfält är öppet och begränsad framkomlighet vid olycksplatsen kan ge köbildning.

Kommentarer

1

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera: