Nyheter

TV: 43 600 för Ankaret

Uppdaterad 5 december, 2016 21:29 · Publicerad 20 november, 2016 00:00
Dags för auktion

Syföreningen Ankaret startade sin verksamhet för snart 80 år sedan och den är verksam än i dag även om det är helt nya medlemmar.

Varje höst har man sin syföreningsauktion och under lördagen var det samling för medlemmar och andra intresserade i Skillingaryds Församlingshem.

Som ”alltid” var det Per Ryberg som var auktionsropare och hans hustru Gunnel fanns också med. Gunnel har tidigare varit ordförande i syföreningen men hon och Per flyttade för ganska många år sedan till Jönköping. De håller kontakten med hembygden genom att alltid komma till auktionen.

I dag är Britt Johansson ordförande och hon och övriga samlas då och då för att samla in alster till auktionen.

I år hade man ett speciellt lotteri för 10 000 kronor som såldes i förväg plus lite annat.

Under lördagen var det försäljning och auktion som inbringade kring 30 000 kronor. Noterar man att det fanns cirka 55 personer på plats betyder det i snitt inköp för över 500 personer för var och en.

Totalt fick man in 43 600 kronor och de är pengar som går till olika organisationer.

• Här finns ett tidigare reportage från 2009

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.