Nyheter

TV och bildspel från klassisk gata

Publicerad 12 november, 2017 16:29

Det var Arkivens dag i går och i Skillingaryd var det tema Stationsgatan.

23 bilderTryck på en bild för fullskärm

Stationsgatan är en av de klassiska gatorna i Skillingaryd där den går från Storgatan västerut mot stationshuset. I östra delen i gamla sparbankshuset arrangerades Arkivens Dag, i nuvarande NBV-lokalen.

Östbo Historiska Sällskap har haft en studiecirkel kring Stationsgatan och Skolgatan. Denna andra lördagen i september var det Stationsgatan som var i fokus. Det var utställning, filmvisning med mera.

Det var när järnvägen kom till Skillingaryd som det åren kring 1880 började byggas hus från stationen österut till det vi i dag kallar Storgatan. Flera hus kom dessa år och okring 1905 var det dags för ännu några. Den tredje byggnadsepoken var 1916-1920.

En ny större ”epok” kom på 1980-talet då flera av de gamla husen revs för att ge plats för nya skapelser.

 

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.