Nyheter

Wog inne på 75:e året

Uppdaterad 16 april, 2018 19:39 · Publicerad 15 april, 2018 14:26

Företaget Wog går strax in på sitt 75:e verksamhetsår och 2019 får man därmed all anledning att jubilera.

8 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/8
Kaffe, smörgåstårta och presentation av Wog: En fin kombination
2/8
Stora lokaler
3/8
Det är trä som gäller i Götaforsfabriken
4/8
Maskinpark
5/8
Joans Ireklint till höger berättade
6/8
Lyssnade...
7/8
Daniel Wolbe till vänster, en av delägarna
8/8
Stor händelse...

I samband med näringslivsrådets årsstämma i onsdags presenterade Jonas Ireklint och Daniel Wolbe företaget och det blev även en rundvandring.

Wog består i dag av moderbolaget Götaströmsgruppen samt Wog Metall och Wog Trä. Metall och Trä är ganska lika i både antal anställda – drygt 60 tillsammans – och omsättning. Metall finns i Elghammar utanför Skillingaryd och Trä i det som en gång byggdes som Europas modernaste virkesfabrik av Munksjö. Den anläggningen i Götafors i Vaggeryd stod helt klar 1977.

Företaget andas optimism: Man har mycket att göra och produktionen flyter bra även om man är i en mycket konkurrensutsatt marknad.

Lite fakta om företaget:

Wog startade i början av 1944 – officiellt inregistrerat den 10 maj detta år. Det var Walter Rosén, Ovar Ljung och Gustaf Sjölin – arbetare vid pinnstolsfabriken i Skillingaryd – som startade Wog. Gustaf gick snart ur företaget.

Företaget Elghags i Elghammar – grundat 1967 – köpte 1989 Wog. Året därpå byggde man nya lokaler på Götaströmsområdet – där i dag Landmann finns. Moderbolaget Elghags gick konkurs 1993 och Wog köptes av Hans Brand som i juni 1998 sålde till fyra anställda – Jan Fredén, Anders Rittfeldt, Jaromir Stula och Bengt Svensson. Verksamheten koncentrerades till Elghammar. 2001 köpte WOG det i konkurs varande möbelföretaget Furniva på Götaströms industriområde i Vaggeryd. Företaget heter numera Tog Trä AB.

Efter lite generationsskiften med mera finns det fem delägare i dag i Götaströmsgruppen och alla är verksamma i Wog: Jaromir Stula, Bengt Svensson, Jonas Ireklint, Daniel Wolbe och Christoffer Davidsson. Anders Rittfeldt jobbar kvar på konsultbasis.

Läs mer om Wog på dess hemsida 

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.