Fotboll

IFK:s solida försvar gav tre nya poäng

Uppdaterad 18 april, 2026 18:41 · Publicerad 18 april, 2026 17:03

IFK Värnamo tar en ny seger och håller nollan för andra matchen i rad när man besegrar Sandviken med 1–0.

Matchens enda målskytt, Marcus Antonsson. Bild från tidigare match. Foto: Jim Carlsson

IFK Värnamo tog en välbehövlig seger i hemmapremiären mot GIF Sundsvall och hoppades att det kunde bygga grund för nya framgångar när man idag tog sig an Sandvikens IF på bortaplan.

Bortsett från att Simon Thern, efter några krassliga dagar, inledde på bänken och ersattes av Sigge Jansson så var det samma startelva som mot Sundsvall i tisdags.

Matchinledningen var ganska tillknäppt och krampaktig.
Inget av lagen ville gå bort sig defensivt och kanske var det också därför inget av lagen heller la i någon högre växel i anfallsspelet. Det dröjde till den 14:e minuten innan något av lagen närmade sig straffområdet och det var hemmalaget som fick den första riktiga möjligheten. William Thellsson slet sig loss och blev ensam med Hugo Keto som dock kom ut bra och kunde parera.

Minuterna som följde så var det mestadels halvchanser där IFK var laget med mest bollinnehav.
I den 30:e minuten tvingades IFK:s Armandas Raudonis kliva av med en skada och ersattes av Souleymane Coulibaly.

Några minuter senare så skapar Sandviken ett litet tryck mot IFK-målet där man får två heta chanser till att ta ledningen men Hugo Keto står åter igen för viktiga räddningar.

Lagen går till pausvila med 0–0.

IFK vrider upp tempot något i andra halvlek och visar att man inte tänker nöja sig med en poäng. Tempot avstannar något när Samuel Ohlsson blir sittandes i gräset och till slut tvingas utgå med skadekänning. Axel Björnström kommer in i stället för Ohlsson.

I den 63:e minuten så får Sandviken sin stora chans. På en hörna så blir Fabian Andersson lämnad helt ensam på bortre stolpen men lyckas träffa stolpen med sin nick, med näsan(!).
Istället för målfirande så blir det näsblod och besvikelse.

En dittills iskall och isolerad IFK-offensiv behövde förändring.
”Tufa” gjorde ett trippelbyte där Noah Shamoun, Simon Thern och Abdulrazq Ishaq kom in istället för Kai Meriluoto, Sigge Jansson och Fred Bozicevic.

Då började det hända saker. Värnamo skapade mer och mer tryck mot hemmamålet och i den 72:a minuten rungade det till ordentligt i ribban när Thern avlossade bössan från distans.

När sex minuter återstod så får IFK en högerhörna.
Simon Thern, sin vana trogen, kliver fram och skickar en ”macka” mot bortre stolpen där Marcus Antonsson får stå helt ren och med en halvträff få se bollen passera målvakten och in i mål fram till 1–0. Ett avslut som inte såg helt otagbart ut för målvakten.

De återstående minuterna spelade IFK av på ett förtjänstfullt sätt och när domare Mohammed Al-Hakim stoppade pipan i munnen och blåste av så var Sandviken ett slaget lag.

Det var ett bra läge för Antonsson att få göra sitt första mål för säsongen.
–Det får man säga. Det var ett ypperligt tillfälle, säger Antonsson till TV4.

–Man tappar lite sin ”killer instinct” som man har när man är i ”mål-flow” så det är klart, det är alltid viktigt. Det är väl det som gör att det är viktigt för en anfallare att hålla målformen vid liv. Vi är på rätt väg poängmässigt, men det var inte alltid vackert idag.
Målet är att vi ska tillbaka till Allsvenskan. Detta momentum vill vi bygga vidare på, säger Antonsson i intervjun.

–Det blir en skön resa hem. Man räknar inte timmarna när man har vunnit, säger en nöjd tränare i Srdjan Tufegdzic.

Hur är din bild av matchen?
–Det är en väldigt tuff bortamatch. Det är inte många lag som kommer till Sandviken och tar poäng. De är stabila i de saker de gör och har varit i flera år. Det är en tät match och min känsla var att första laget som gör mål kommer vinna matchen för det var inte många chanser i det öppna spelet, säger ”Tufa”.

Han är nöjd med arbetet killarna la ner idag.

–Jag är väldigt glad över killar idag, Man får inte glömma att vi spelade i tisdags och Sandviken hade ett par dagar mer att förbereda sig på. Vi visar väldigt bra karaktär idag, fortsätter Tufegdzic.

–De startar ofta med hög press och det var vi förberedda på. Du måste vara redo från start, men vi var kompakta och kunde ta oss in i matchen. Jag är väldigt nöjd med hur vi spelade försvarsspel idag och det byggde grunden till segern, menar ”Tufa”.

Ni gör åter igen en solid insats defensivt men har mer bekymmer offensivt, hur ser du på det?
–Efter matchen i Norrköping så måste vi bygga nytt hus och grunden är alltid försvarsspelet. Du måste vara mer kompakt och disciplinerad. Vi kommer bli bättre över tid även offensivt. Vi kan inte kräva att man ska flyga fram offensivt med den starten vi hade i Norrköping, säger Tufegdzic.

Han ger också en liten uppdatering kring skadeläget på Samuel Ohlsson och Armandas Raudonis.

–Med Samuel borde det inte vara några större problem. Han fick en lite känning i muskeln som spökat under vintern så han behöver kanske 2–3 dagar.

–När det gäller Armandas så har vi inte så mycket information än. Han är på sjukhuset och röntgar foten, så vi vet mer senare ikväll, avslutar ”Tufa” innan han fortsätter sin 50 mil korta färd hem mot Värnamo.

0–1 84’ Marcus Antonsson

Statistik
Avslut: 7–7
Avslut på mål: 2–4
Hörnor: 5–5
Varningar: 3–0
Bollinnehav %: 47–53

• Vår resultatsida med aktuella matcher finns på denna länk

IFK:s tränare Srdjan "Tufa" Tufegdzic. Foto: Jim Carlsson

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.