Trots tre gjorda mål fick Hooks IF lämna planen utan poäng efter en 3–4-förlust mot Inter Jönköping FC. Uppdaterad.
Tungt slut för Hooks IF i målfest

Efter slutsignalen var tränaren Björn Erinder besviken över att laget blev utan poäng.
– Det var en tråkig förlust för vi både ha tagit poäng men det fattades några mål för oss. Vi skulle ha gjort fler mål, men vi var inte tillräckligt skärpta på avsluten, berättar han.
Han utvecklade sedan sin syn på matchbilden.
– Motståndarna hade väl lite mer boll och rullade den mer än oss, men vi hade farligare målchanser, speciellt i första halvlek där vi gjorde 2–0. Men sen kvitterade de och gick upp till 4–2 på väldigt dåliga mål, så målchans mässigt borde vi väl vunnit idag.
Målen gjordes av Christoffer Ojala, Vincent Holmberg Larsson och Oscar Erinder.
Erinder pratade även om lagets prestation som helhet.
– I laget var det ganska jämnt och alla gjorde det de kunde göra men vi hade lite för många borta som vi hade behövt för då hade vi kunnat byta ut spelare, vilket också hade gjort att vi hade orkat mer.
Trots förlusten fanns det dock ett speciellt ögonblick att uppmärksamma.
– Däremot en rolig grej som hände idag även om vi förlorade, var att Oscar Erinder gjorde sitt 200-mål för Hooks IF, så det var lite jubileum för det.
Nu hoppas han få tillbaka flera spelare till nästa omgång.
– Förhoppningsvis får vi tillbaka lite spelare härnäst för då kommer vi ha ett starkare lag men sen får man se vad det blir utav det, avslutar Erinder.
Nästa match spelas mot BK Bosna på fredag.














