Innebandy

Trots ny förlust för SIK så "går det åt rätt håll"

Uppdaterad 2 februari, 2025 16:57 · Publicerad 2 februari, 2025 16:54

SKillingaryds IK föll med 0–8, (0–3, 0–1, 0–4) mot Bankeryds Skid och MK men tränaren Kristofer "Hebba" Hedberg menar att "resultatet inte speglar matchbilden".

Arkivbild.

– Vi förlorar ju igen och det är ju lite konstigt att säga det men det kändes ganska bra ändå, menar Hebba.

Skillingaryd fick en tuff start när Bankeryd gjorde mål i första minuten. I tredje minuten utökade de sedan till två mål och strax innan periodpaus blev det 3–0.

– Försvarsspelet i andra perioden är riktigt bra och vi släppte bara in ett mål men dessvärre gjorde vi inte något. I tredje perioden så försökte vi få in bollarna men då rann det på åt fel håll.

Hebba vill lyfta fram Amanda Alkemark lite extra i dagens match men berömmer samtliga i truppen.

– Resultatet speglar inte riktigt matchbilden. Bankeryd vann välförtjänt men det blev lite för stora siffror. Vi kommer nu att fortsätta att fokusera på grunderna i både försvarsspelet och uppspelet innan vi går på att träna anfallsspel.

– Det går åt rätt håll och det känns bra, avslutar Hebba.

 

Andra artiklar i ämnet

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.