Nyheter

Allan vann i klassen pappersbilder

Uppdaterad 29 november, 2016 14:14 · Publicerad 10 mars, 2016 00:00

Klassen pappersbilder hos Värnamo Fotoklubb vanns av Allan Rydahl med tio poäng.

Juryns bedömning: Det är en enkel bild men en bild vi vill betrakta länge och tänka kring. Det är inte många som tar en sådan här bild. Väggen med sina gråtoner och vitt är fint bildbehandlad och har gett bilden ett skönt tonomfång. Bananens gula färg är rätt mättad och placeringen i bilden känns bara rätt.

Tvåa blev Sven-Arne Lagerstedt på åtta poäng: Fotorgafen kunde inte ha valt en bättre bildvinkel på sin avbildning av kinesiska muren. Vi får följa muren från förgrundens rätt placerade tre människor till en slutpunkt där den berömda kinesiska smogen tar vid. Mycket fin bild.

Trea blev Manne Jacobson på åtta poäng: En lätt bedagad blomma. Det är då de är som vackrast. Bildtonen är vacker och varm. Mycket tilltalande cirkelkomposition där kraften kommer från pistillernas centrum.

Det här var årets första tävling av fyra i denna klass.

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.