Nyheter

Ännu ett år utan ny vindkraft

Publicerad 24 april, 2024 05:59

Svensk vindkraft producerade i fjol 34 gigawattimmar el – ett nytt rekord. Men utbyggnadstakten minskade, jämfört med åren innan. I Vaggeryds kommun har det inte registrerats några nya vindkraftverk på 19 år.

I Vaggeryds kommun fanns i slutet av förra året bara ett enda vindkraftverk som omfattades av den officiella statistiken, men en effekt på mindre än en megawatt. Det är, för 19:e året i rad, oförändrade siffror jämfört med året innan. Det visar nya siffror från Energimyndigheten.

Exakt hur mycket el vindkraften i Vaggeryd producerar framgår inte av den officiella statistiken, men i hela Jönköpings län ger varje installerad megawatt vindkraft ungefär 2,6 gigawattimmar el per år. Produktionen varierar dock mycket mellan vindkraftsinstallationer i olika storleksordning, och med olika placering.

Totalt producerade länets vindkraft 1 309 gigawattimmar el under fjolåret, vilket motsvarar ungefär 30 procent av den totala elkonsumtionen.

Störst installerad vindkraftseffekt bland länets kommuner finns nu i Vetlanda, med 169 megawatt.

Totalt i landet togs omkring 240 nya vindkraftverk i bruk i fjol, alla landbaserade. Den totala installerade effekten ökade med 14 procent, vilken var en mindre ökning än de fyra föregående åren.

Vindkraften stod under 2023 för första gången någonsin för över en femtedel av landets elproduktion, och över en fjärdedel av den inhemska produktionen, sett över ett helt år. På månadsbasis stod vindkraften för minst 15 procent av elproduktionen varje månad, med en miniminotering i april (15,8 procent), och som mest för 27 procent i september. I september och april producerade vindkraften för första gången ungefär lika mycket el som kärnkraften i Sverige.

Källa: Newsworthy

Kommentarer

0

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.