Nyheter

Arvidsons Bilfirma går i konkurs

Uppdaterad 29 mars, 2021 09:09 · Publicerad 29 mars, 2021 09:07

Den 26 mars inledde Aug. Arvidsons Bilfirma Aktiebolag, som har tio anställda och sitt säte i Värnamo kommun, konkurs.

Aug. Arvidsons Bilfirma Aktiebolag, som grundades år 1967, rapporterade en omsättning på 30,9 miljoner kronor i sitt senast bokslut (april 2020) med en förlust på 1 miljon kronor. Bolaget anställde då tio personer.

Det här var det enda bolaget i Värnamo som inledde konkurs under vecka 12.

Källa: Pressmeddelande från Newsworthy

Kommentarer

12

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:

Visar de 5 mest engagerade trådarna av 12 kommentarer.

  1. Jo det är ju samma sak. Svält och ett litet företag i Värnamo som går i konkurs. Haha.
    Handlar inte heller om hur bra bilen är eller inte. Det handlar om vad och vilka villkor som generalagenten ger sina handlare. Folk verka väldigt tröga.

  2. Det är allmänt känt att Peugeot, Renault och Citroën är bilar med dålig kvalité. Jag anser att bilarna inte är anpassade för vårt nordiska kalla klimat. Däremot kan dessa bilar säkert passa länder med varmare klimat, till exempel södra Europa. Mena länder.

  3. Märkligt att slutsatserna handlar om själva bilmärkena. Har det undgått samtliga att en ny ägare tog över verksamheten för några år sedan? Denna ägaren gav i alla fall inte mig samma genuina intryck som den förre. Verksamheten har ju kunnat drivas i närmare 55 år utan konkurs. Oavsett kriser, rost, elfel etc. Peugeot och Opel har sina fördelar pris som alla andra märken.

  4. Kenneth Hansson

    Oavsett vilken uppfattning man har kring varumärken som säljs på firman är en konkurs en tragedi för de drabbade! Det är nog inte lätt för de mindre handlarna att konkurrera mot de stora drakarna som tar över alltfler bilmärken. Jag tror att de mindre bilfirmorna fyller en viktig funktion med en större närhet till kunden!
    Risken är nog stor att vi har fyra stora aktörer i Värnamo framöver; två på Nydalavägen, en vid Margretelund och en vid Bredasten.