Försökte storma entrén
Åtalas för våldsamt motstånd på Finnvedsvallen
Det var inför mötet IFK Värnamo mot IFK Göteborg som en grupp med bortasupportrar stormade entrén på Finnvedsvallen. Den nu åtalade mannen var en av dessa, men han hann inte så långt innan en ordningsvakt fick tag i honom. Mannen var aggressiv och gjorde motstånd i form av att kränga med kroppen och försökte ta sig loss.
Mannen, som fångats på film när han gör motstånd samt knuffar en ordningsvakt, förnekar brott och svarar genomgående ”inga kommentarer” i förhör. Vid ett tillfälle uattalar han sig och det är när han förevisas filmen från händelsen.
”Jag tycker att den andra knuffen/fösningen som personen utdelar mot en av poliserna ser ut att bero på att en annan polis puttar honom i ryggen. I övrigt har jag ingen kommentar”, säger han i förhör.
Mannen har identifierats av supporterpolis till IFK Göteborg.








Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.