I slutet av maj genomförs årets besiktning av viadukten.
Besiktning av viadukten på gång


Viaduktens vara eller icke vara har varit en het fråga i Värnamo under de senaste åren. Under våren har kommunen beslutat att årliga inspektioner ska göras av förbindelsen fram tills att kommunen tagit ett slutgiltigt besked i frågan.
Nu kan vi berätta när Sweco ska göra årets besiktning i slutet av maj, närmare bestämt mellan den 25 och den 28 maj. Det framgår i den upprättade trafikanordningsplan som teknik- och fritidsförvaltningen har skickat över till samhällsbyggnadsförvaltningen och som Värnamo.nu har tagit del av.
Under besiktningsarbetet kommer delar av Västermogatan att stängas av för fordonstrafik. Samtidigt stängs gång- och cykelvägar under viadukten av under arbetstid, eftersom det finns risk för fallande föremål i samband med borrprovtagning. Grindvakter placeras ut på flera platser i området för att säkerställa säker passage och att arbetet kan genomföras enligt plan. På bilderna till höger och under texten får ni veta mer om åtgärderna.

Instruktionen till bilden ser ut på följande sätt:
1) Gång- och cykelvägen vid Bangårdsgatan stängs av helt under tiden för arbetena.
2) Grind med vakt vid Klevaliden under pågående arbete.
3) Sweco stänger med grind under pågående arbete. Under pågående arbete lotsar vakten på bild 2 gångtrafikanter och cyklister att använda gång- och cykelväg på viadukten.
4) Grind och vakt stående vid infarten till gång- och cykelvägen under viadukten lotsar gångare, cyklister och boende i huset vid pågående arbete.
5) Vakt med grindar vid övergångsstället vid Västermogatan följer arbetets gång för att säkerställa att ingen går under pågående arbete.





Ska bli intressant att jämföra denna rapport med tidigare inspektioner. Sweco har inte redovisat någon rapport om Viadukten tidigare, som inte har gett upphov till frågor. Dock var den första för sex år sedan helt klar med att bron kunde trafikeras med personbilar, men stängdes ändå.