Nyheter

Det föds färre barn fram till 2033

Publicerad 17 september, 2024 05:32

Befolkningsprognosen för Värnamo kommun fram till år 2033 är framtagen och vad blir det för konsekvenser inom skolans verksamhet? Det har barn- och utbildningsnämnden diskuterat.

Maria Johansson, ordförande i barn- och utbildningsnämnden konstaterar att färre barn föds. 

– SKR (reds anm; Sveriges kommuner och regioner) tittar på befolkningsprognosen i varje kommun. Vi i Värnamo kommun tappar många barn i förskola och det följer såklart med upp i skolåldern, samtidigt som vi får många fler 80-plussare. Så ser det ut i hela landet och även hos oss, menar nämndordförande Johansson. 

Förvaltningen informerade om prognosen och redovisade möjliga konsekvenser i framtiden. Antalet barn blir färre fram till år 2033, vilket då innebär att barn- och utbildningsnämnden behöver planera för det vikande barn- och elevantalet. 

Bild från pixabay

Kommentarer

2

Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.

Håll en god ton. Skriv sakligt och respektfullt.

Skriv en kommentar

Din e-postadress publiceras inte.

Skriv sakligt och håll dig till ämnet.

Sortera:
  1. Jörgen Skärin

    Då blir det färre i varje klass och då finns mer resurser och uppmärksamhet till varje elev, vilket kan ses positivt till det minskande elevantalet. Alltså bättre kvalitet för att lägga ned och lägga skolor i malpåse är aldrig bra. Dags att tänka kvalitet istället för mängd då får vi fram bra elever där alla lyckas och känner sig sedda