Nyheter

Diana talar på 1 maj i Värnamo

Publicerad 21 april, 2022 12:44

Bland talarna på 1 maj i Värnamo märks Diana Laitinen Carlsson från Hult utanför Eksjö som är riksdagsledamot från Jönköpings län samt Thomas Gustavsson, Habo, som är regionrådskandidat.  

På 13 olika platser i Jönköpings län kommer Socialdemokraterna att arrangera 1 maj-firanden.

Bland talarna i övrigt i länet märks bland andra klimat- och miljöminister Annika Strandhäll, Europaparlamentarikern Ilan De Basso och LO:s valledare Dan Mattsson. Parollerna för årets 1 maj är Sverige kan bättre och Alla folks frihet.

– Årets 1 maj är också en manifestation för att visa solidaritet med Ukrainas kamp för frihet och demokrati, säger Annika Strandhäll.
– Jag ser fram emot att få besöka både Nässjö och Jönköping under 1 maj, och det känns väldigt bra att vi äntligen kan samlas till fysiska firanden igen. 1 maj är en högtidsdag då arbetarrörelsen samlas för att visa att vi är starka tillsammans, säger  Annika Strandhäll.

Diana Laitinen Carlsson. Pressbild

Skriv en kommentar

Genom att skicka kommentaren godkänner du vår GDPR-policy för kommentarer.