På senare år har det blivit tradition med sportlovsaktiviteter på Vandalorum.I dag var första av tre sportlovsdagar då barn från sju år och uppåt kan komma och delta.
10 bilderTryck på en bild för fullskärm
1/10Först fick barnen se utställningen Welcome Back.2/10Katja Petterssons utställning var inspirationskälla för barnen.3/10Del av Katja Petterssons utställning.4/10Ida Olsson berättar att Vandalorum har sportlovsaktiviteter tre olika dagar denna vecka.5/10Det fanns mängder av material som barnen kunde använda sig av när de skapade.6/10En av många robotar.7/10Ett färdigt resultat.8/10Full koncentration.9/10Ett 15-tal barn kom i dag till Vandalorum.10/10Resultaten visas i Formladan.
För de 15-talet barn som kom så innebar besöket ett fritt utlopp för fantasin och kreativiteten.
– Först gick vi runt och fick inspiration av av Katja Petterssons utställning Welcome Back i Formladan.
– Sedan var det fritt fram för barnen att skapa själva, berättar Ida Olsson som är konstpedagog på Vandalorm.
Tanken var sedan att barnen skulle tillverka olika saker, tänkta för ett fiktivt, framtida museum.
Resultatet blev en massa robotar i olika utförande och storlekar.
På bilderna syns det hur barnens fantasi har flödat när de tillverkat sina figurer. Robotarna kommer nu att visas upp i Formladan under en period.
Kommentarer
0Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.