Senaste gången Finnvedsbostäder byggde nya hyresrätter i Rydaholm var 1981. Nu, 40 år senare, är nästa projekt på gång.
Fibo satsar i Rydaholm – första nybyggnationen på 40 år
Det kommunala bostadsbolaget Finnvedsbostäder har skickat in en ansökan om bygglov av ett flerbostadshus samt cykelgarage, miljöstation, mur/plank och anläggande av parkeringsplats på fastigheten Nederled 2:37 på Järnvägsgatan 2 i Rydaholm.
– Förväntningarna är förstås höga, eftersom detta är Finnvedsbostäders första nybyggnation av traditionella hyresrätter i Rydaholm sedan 1981 då vi byggde radhuslägenheter på Hovslagaregatan. Sedan dess har vi varit aktiva på orten genom nybyggnation av vårdcentral, ut- och tillbyggnad av Lindgården med nya lägenheter för särskilt boende och lägenheter för kategorin 65+ samt ombyggnad för gruppboende på Stallagårdsvägen 20. Det nya huset kommer verkligen bli ett fint tillskott i Rydaholm på en tomt med centralt läge, säger Camilla Lundh, marknadschef på Finnvedsbostäder.
Som ett led i nyproduktionen kommer det att beredas plats på taket för montering av solceller.
– Solceller är något som vi arbetat med under längre tid i våra bestånd. Vi har i dag solcellsanläggningar på sju av våra befintliga fastigheter och kommande solceller på kvarteret Väduren i Värnamo, kvarteret Rönnbacken i Bredaryd och kvarteret Sjukstugan på Mossleplatån i Värnamo. Det finns även en plan att utöka med ytterligare sju solcellsanläggningar i våra befintliga bestånd, säger Camilla Lundh.
När är ambitionen att sätta spaden i marken?
– Om vi får ett positivt styrelsebeslut att påbörja byggnationen i Rydaholm, beräknar vi att kunna starta upp projektet under början av hösten.
Kommentarer
1Dela dina tankar och bidra till en konstruktiv diskussion.








Det var verkligen på tiden att det byggs bostäder utanför Värnamo.